Romancele au parasit turneul de la Bogota. Mihaela Buzarnescu, invinsa categoric de o adversara mai slab cotata

Miercuri, 07 Aprilie 2021, ora 08:46
2835 citiri
Mihaela Buzarnescu

Mihaela Buzarnescu, locul 136 WTA, a fost eliminata in primul tur al turneului de categorie WTA 250 de la Bogota.

Buzarnescu a fost invinsa, marti, cu scorul de 6-3, 6-3, de frantuzoaica Harmony Tan, locul 190 WTA, venita din calificari, dupa un meci care a durat o ora si 42 de minute.

Si Irina Bara a fost eliminata in primul tur, astfel ca nicio romanca nu mai este pe tabloul principal de simplu. Ea a fost intrecuta, luni, cu scorul de 6-4, 5-7, 6-4, de olandeza Arantxa Rus, locul 83 WTA si cap de serie numarul 3, dupa un meci care a durat doua ore si 35 de minute.

Pentru prezenta pe tabloul de simplu, Buzarnescu si Bara vor primi cate un premiu de 2.675 de dolari si un punct WTA fiecare.

Buzarnescu va continua competitia la dublu, unde, impreuna cu germana Anna-Lenna Friedsam, este calificata in sferturi.

Românca este aproape de tabloul final! Este noua înlocuitoare a Simonei Halep
Chiar dacă Simona Halep a renunțat în ultima clipîă la participarea la turneul de la Madrid, o altă tenismenă română este aproape de calificarea pe turneul final. Jaqueline Cristian,...
S-a anunțat noul turneu la care ar putea participa Simona Halep. Aceasta se va antrena din greu la București
Simona Halep va continua pregătirea pe zgură, în România, după ce s-a retras de la turneul de la Madrid ce va începe săptămâna aceasta. Jurnaliștii americani au comentat retragerea de...