Bianca Andreescu a mai castigat o "batalie" la Miami. Victorie in trei seturi cu una dintre favorite

Marti, 30 Martie 2021, ora 08:59 4189 citiri
Bianca Andreescu

Jucatoarea canadiana de origine romana Bianca Andreescu s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de tenis Miami Open, competitie de categoria WTA 1.000, dotata cu premii totale de 3.260.190 dolari, dupa ce a invins-o cu 3-6, 6-3, 6-2 pe spaniola Garbine Muguruza, intr-o partida disputata luni, conform agerpres.roo.

Andreescu (20 ani), numarul 9 mondial si campioana de Mare Slem, s-a impus dupa doua ore si 11 minute, urmand sa se lupte pentru un loc in semifinale cu alta reprezentata a Spaniei, Sara Sorribes Tormo, care a trecut cu 6-4, 0-6, 6-1 de tunisiana Ons Jabeur, cap de serie numarul 27.

Detinatoarea titlului la Miami, australianca Ashleigh Barty, actualul lider al clasamentului WTA, a acces la randul ei in sferturile de finala dupa ce a reusit sa o elimine in trei seturi, 6-1, 1-6, 6-2, de belarusa Victoria Azarenka, tripla castigatoare a competitiei din Florida (2009, 2011, 2016).

Barty va avea ca adversara in sferturi o alta jucatoare din Belarus, Arina Sabalenka, numarul 7 pe lista favoritelor, invingatoare cu 6-1, 6-2 in fata cehoaicei Marketa Vondrousova (cap de serie nr. 19).

Japoneza Naomi Osaka, numarul doi mondial, a avut in schimb, o misiune mai usoara in fata belgiencei Elise Mertens, de care a dispus in doua seturi simetrice, 6-3, 6-3, dupa o ora si 25 de minute, pentru a accede in sferturile de finala la Miami pentru prima oara in cariera sa, in cinci participari la acest turneu.

Recenta castigatoare a Openului Australiei a ajuns astfel la 23 de victorii consecutive in circuit, o performanta pe care au mai atins-o, incepand din anul 2000, doar Venus Williams, Serena Williams, Victoria Azarenka si Justine Henin, conform site-ului WTA.

Osaka o va infrunta in turul urmator pe grecoaica Maria Sakkari, care a salvat sase puncte de meci in intalnirea cu americanca Jessica Pegula, de care a dispus cu 6-4, 2-6, 7-6 (8/6).

Un alt duel interesant din optimile de finala a fost cel dintre Elina Svitolina, favorita numarul 5, si Petra Kvitova (nr. 9), incheiat cu victoria ucrainencei, care a trecut in trei seturi de reprezenta Cehiei: 2-6, 7-5, 7-5.

Sara Sorribes Tormo (Spania) - Ons Jabeur (Tunisia/N.27) 6-4, 0-6, 6-1

Maria Sakkari (Grecia/N.23) - Jessica Pegula (SUA/N.29) 6-4, 2-6, 7-6 (8/6)

Naomi Osaka (Japonia/N.2) - Elise Mertens (Belgia/N.16) 6-3, 6-3

"O mana de om pe strazi, in frig". Viata de film a lui Florin Nita, eroul Romaniei contra Germaniei. A muncit la o fabrica de cozonaci

Romania, invinsa greu de Germania la Bucuresti. Portarul Florin Nita a fost eroul nostru