Cine e românul care a jucat în meciul organizat în onoarea marelui antrenor bolnav în fază terminală

Sambata, 23 Martie 2024, ora 19:39
3072 citiri
Sven-Goran Eriksson FOTO Facebook

Echipele legendelor cluburilor FC Liverpool şi Ajax Amsterdam au disputat sâmbătă, pe Anfield, un meci demonstrativ, încheiat cu victoria englezilor, scor 4-2.

Ajax a condus cu 2-0 după prima repriză. Derk Boerrigter a deschis scorul în minutul 2, iar Kiki Musampa a făcut 2-0 în minutul 43. Liverpool a revenit şi a înscris de patru ori în repriza secundă. Vignal (min. 54), Cisse (min. 75), El Zhar (min. 80) şi Fernando Torres (min. 84). Portarul român Bogdan Lobonţ a jucat la Ajax în repriza secundă.

Meciul a fost organizat în onoarea fostului antrenor suedez Sven Goran Eriksson, care a anunţat la începutul acestui an că este bolnav de cancer în fază terminală. Şi cum Erikssson a spus într-un interviu recent că întotdeauna şi-a dorit să antreneze pe FC Liverpool, acum i s-a oferit această şansă, suedezul luând loc pe banca tehnică a cormoranilor.

Încasările de pe urma acestui meci vor fi donate fundaţiei clubului englez, urmând să finanţeze diverse proiecte.

Medic: Cazurile de cancer vor crește în toată lumea. Cele mai frecvente organe afectate de această boală necruțătoare în România
Dr. Mircea Savu, medic primar radioterapie la Institutul Oncologic Bucureşti a declarat într-un interviu acordat News.ro că adresabilitatea pacienţilor cu vârsta sub 50 de ani cu forme de...
Ce spune antrenorul lui Dinamo înaintea meciului crucial cu FC Voluntari
Antrenorul echipei de fotbal Dinamo Bucureşti, Zeljko Kopic, a declarat, joi, într-o conferinţă de presă, că partida cu FC Voluntari, din etapa a 7-a a play-out-ului Superligii, este una...