Cine e copila de 15 ani care scrie istorie la Mondialele de Natație de la Budapesta

Vineri, 24 Iunie 2022, ora 10:50
4869 citiri
Summer McIntosh are doar 15 ani și trei medalii la CM FOTO facebook

David Popovici nu este singurul sportiv care scrie istorie la Campionatul Mondial de Natație.

La doar 15 ani, canadianca Summer McIntosh s-a impus ca o forță a natației, la Campionatele Mondiale de la Budapesta.

În prima probă a zilei de ieri, sportiva originară din Toronto a câștigat prima medalie de aur din carieră la un Campionat Mondial, în proba de 200 de metri fluture.

Mai târziu, în ultima cursă din program, ea a propulsat Canada spre bronz în ștafeta feminină de 4x200 de metri liber, cu un timp care i-ar fi fost sufficient pentru a câștiga aurul la individual.

McIntosh are acum setul complet de medalii la Mondiale, după ce anterior a obținut argintul în proba de 400m liber.

Summer McIntosh a făcut parte din echipe Canadei, medaliată la Tokyo 2021, fiind cea mai tânără componentă a delegației.

E gata campionatul, după derby-ul CFR - FCSB! ”Bijuterie” de gol, semnată Florinel Coman
Echipa bucureşteană FCSB a învins duminică seara, în deplasare, scor 1-0, gruparea CFR Cluj, în etapa a patra din play-off-ul Superligii. Diferenţa dintre liderul FCSB şi echipa de pe locul...
E Bayer, nu Bayern! Echipa care a cucerit neînvinsă primul titlu de campioană din istorie. Bucuria nebună a fanilor VIDEO
Bayer Leverkusen a câştigat pentru prima oară în istoria sa campionatul de fotbal al Germaniei după victoria de duminică, 5-0 pe teren propriu cu Werder Bremen, în etapa a 29-a, echipa...