Viral: Cum s-a facut de ras un politist de la Rutiera si un timisorean a scapat de amenda (Video)

Marti, 05 Mai 2015, ora 10:17
Viral: Cum s-a facut de ras un politist de la Rutiera si un timisorean a scapat de amenda (Video)Foto: Facebook/ Vasile Leordean

Un filmulet postat pe o retea de socializare de un timisorean care scapa de o amenda rutiera a fost vizionat de peste 270.000 de internauti.

In inregistrarea postata pe Facebook de Vasile Leordean se poate observa cum barbatul in varsta de 38 de ani este oprit de un politist, pentru ca circulase cu viteza pe DN7.

Timisoareanul a fost prins, pe 1 mai, in zona localitatii hunedorene Pui, cand circula cu 69 km/h. Soferul, manager al unei firme din Timisoara, ii cere politistului sa prezinte metrologia aparatului radar. In replica, politistul, care se prezinta ca agent-sef principal Vampu, spune ca "este tot ce trebuie acolo".

Dupa ce i s-a solicitat planul de actiune al echipajului radar pentru a vedea daca politistii care l-au amendat au dreptul sa stea la panda de vitezomani in acea zona, agentul de politie a plecat, fara a-l mai amenda pe sofer.

Filmuletul care prezinta discutia cu "agentul constatator" a fost distribuit de peste 5.700 de ori pe Facebook.

"Actiune de 'panda' a Militiei Romane! NEincredere si NEsiguranta! Avem vreo 600 de infractori prin Parlament, o gramada de primari care umbla tot timpul alcoolizati la volan, militieni arestati sau care iau mita, alte probleme grave, iar Militia Romana sta la panda, la iesire din localitate si te amendeaza pentru... 69 (km/h - n.red.)!? ... Cu radar fara documente metrologice sau dispozitii legale, intr-o situatie clara de fluidizare a traficului, realizati in interiorul localitatii Pui, Hunedoara, de catre tovarasii lor, care de fapt te impingeau in 'capcana'!", a scris timisoreanul pe pagina sa de Facebook.

Actiune de "panda" a Militiei Romane! NEincredere si NEsiguranta! Avem vreo 600 de infractori prin parlament, o gramada de primari care umbla tor timpul alcolizati la volan, militieni arestati sau care iau mita, alte probleme grave, iar Militia Romana sta la panda, la Iesire din localitate si te amendeaza pentru... 69!?...cu radar fara documente metrologice sau dispozitii legale, intr-o situatie clara de fluidizare a traficului, realizata in interiorul localitatii Pui, Hunedoara, de catre tavarasii lor, care de fapt te impingeau in "capcana"! 󾰀Posted by Vasile Leordean on Friday, May 1, 2015

D.R.

 Articol citit de 22943 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    n.multumitu
    06.05.2015, 14:36
    Cum s-a facut de ras politistul?
    Acesta a actionat conform procedurilor. Daca soferul nu a semnat pvcc-ul nu a scapat de amenda. Va primi copia prin posta sau prin afisare la domiciliu.
    n.multumitu
    06.05.2015, 14:29
    Cum s-a facut de ras politistul?
    Un titlu deplasat si nefondat. Politistul rutier a actionat conform procedurilor. Daca soferul nu a semnat pvcc-ul nu inseamna ca a scapat de amenda. Copia pvcc-ului i se va trimite prin posta sau ii va fi afisata la domiciliu.
    strand
    05.05.2015, 22:09
    Niste pindari analfabeti actionind ilegal
    Asta era practica militienilor pindari la coltul strazii dupa masini ascunsi asteptind sa vada cum treci strada pe loc nemarcat trecere de pietoni Sa-ti de-a amenda 50 de lei cu marca RSR (bacnota cu chipul lui Cuza)

    Daca esti un incapabil si nu esti in stare sa prezinti documentatia ceruta de lege, ce mai cauti acolo?

    Sa faci uniforma Militiei de ris pe internet?

    Este o vorba: guvernatilor trebuie sa li se de-a la "cap"

    Poporul roman trebuie sa-si de-a seama ca practicile comuniste cu "sarcini de partid" inca n-au disparut
    Asta e cea mai mare frustrare a natiunii romane pe care romanii din afara o detesta si o vad cel mai bine prin exemplul acestui clip

    De la ministri si parlamentari la militieni de strada practicile comuniste n-au disparut Urasc aceste uniforme!
    I-as face "mielusei"... Sa traiti, va multumesc... sunt aici sa va atentionez c-ati depasit viteza... Va rog s-aveti grija pe viitor... S-aveti o zi buna... Buna ziua!

    Asta ar fi prima masura (civilizata)

    Asta plateste statul roman: Niste pindari analfabeti actionind ilegal
    n.multumitu
    06.05.2015, 14:24
    Pentru strand
    Te-ai documentat inainte de a posta aceste ineptii? Gandeste-te la urmatoarea speta. Unui individ oarecare nu-i place fata ta si incearca sa ti-o tuneze. Nu-i reuseste , dar te sifoneaza bine. Vine politistul, il saluta si il dojeneste. Ii atrage politicos atentia ca a incalcat prevederile legale si sa fie atent pe viitor. Cum ar fi???
    Avebmw
    05.05.2015, 14:54
    AVE
    Inca un bizon pe drumurile patriei!Asta e viteza ???69km/h in localitate trebuia modificat codul rutier pentru un asa sofer 100km/h in localitate ca avem BMW X5 !
    mcmike
    05.05.2015, 12:46
    politistul a renuntat a mai amenda pe sofer pentru ca se stia
    in neregula cu actele. E absurd sa ai pretentia de la cineva sa respecte legea (fie ea si rutiera) cand nu o respecti in primul rand tu ca reprezentant al ei!
    Mariustom
    05.05.2015, 11:53
    Sofer îngâmfat
    Politistul NU e obligat sa arate buletinul metrologic si planul de actiune soferului, ci doar unui sef si/sau in instanta. De scris in PV scrie doar "organu", soferul doar semneaza.
    Cred ca politistul a fost intimidat, poate nici nu avea "planul de actiune", de aceea a renuntat.
    Melcul_Furios
    05.05.2015, 14:30
    Nu a fost deloc intimidat
    Doar nu i-a mai dat sa semneze amenda pentru ca soferul era agresiv, o sa o primeasca prin posta. Soferul habar nu are de legislatie, nu are dreptul sa ceara acele acte. Oare la facultate ii cere profesorului legitimatie si planul de dat examene?
    zeigeist
    05.05.2015, 11:29
    fruncea tarii....
    Mereu aud chestia asta: "politia ne amendeaza cu 60 si ceva in localitate"... Si care e problema? Or fi astia niste pandari josnici, dar legea in privinta vitezei trebuie respectata. Punct.

    E valabil si pentru "fruncea" tarii care ushor ushor raman coada tzarii.
    Arnar
    05.05.2015, 12:09
    Aici ai dreptate, DAR
    este iritant sa vezi cum politia este folosita pentru a face bani. Daca le-ar pasa de trafic si victime, ar pune radarul langa scoli de ex. dar..... hmmm.... acolo nu se fac bani.
    Asta e problema.
    xilopolous
    05.05.2015, 10:38
    "Baiat destept!" soferul asta...
    Sunt curios daca ne va mai posta pe reteaua de socializare si PV-ul de contraventie.
    Saracu' nu stie ca militianu' tot militian ramane, si ca acesta are obligatia sa-i trimita acasa sanctiunea.
    Aparatele radar sunt sigilate, iar inregistrarile le analizeaza colegii politaiului care l-a oprit.
    Fiind vorba doar de o amenda si nu de retinerea permisului, nenea politaiul nu s-a mai obosit sa-l faca pe nenea sofer sa inteleaga ca "vorba dulce mult aduce, iar gura bate fun-dul".
    ASA CA CINE RADE LA URMA RADE MAI CU FOC!
    Ludwig
    07.05.2015, 08:20
    va primi amenda prin posta
    Oricum amenda o primeste prin posta, dar eu in locul politistului ii mai gaseam ceva sa-l mai ard pentru nesimtire, un far, un bec, masina murdara etc..Cand stii ca ai mers peste viteza legala tot tu faci scandal? Aparatele radar nu se arata la oricine de pe strada ci doar sefilor si ca proba in instanta conform legii
    05.05.2015, 13:00
    Aveti perfecta dreptate
    Singura cale de atac la o contraventie este contestatia. Politistul nu a continuat un conflict, si bine a facut.