Ipocrizia magistratilor si pensiile de serviciu

Vineri, 19 Iunie 2020, ora 08:41
Autor: Ramona Ursu
Ipocrizia magistratilor si pensiile de serviciu

Niciun dram de respect nu va mai exista pentru magistrati. O sa ne uitam la ei asa cum ne uitam la cei mai hoti dintre politicieni. Niciun dram de respect nu mai are aceasta categorie profesionala, a magistratilor, pentru ea insasi. Nu mai vorbesc fata de restul cetatenilor, nu, fata de ea insasi. Despre pensiile lor de serviciu, magistratii vorbesc ca si cum acestea ar fi un fel de dat de la Dumnezeu, ceva ce trebuie sa primeasca doar pentru simplul fapt ca ei exista, ca s-au nascut, ca respira, ca asa stau lucrurile in ordinea fireasca a lumii, de la inceputurile-inceputurilor si pana cand lumea asta se va sfarsi.

E uluitor sa vezi atata ipocrizie si nerusinare din partea unor magistrati, pe care, apropo, nu i-am vazut sa mai fie deranjati prea tare de Sectia Speciala, de reglarea legilor justitiei si a codurile penale. Gata, s-au terminat subiectele astea pentru ei, totul e numai despre bani. Magistratii, asa cum am mai scris, trebuie sa fie platiti bine. Si sunt foarte bine platiti. In baza acestor lefuri mari, primesc si pensii mari, ceea ce e normal.

Pensiile de serviciu, insa, cel putin la valoarea lor de acum, sunt sfidatoare fata de toti oamenii care muncesc cinstit in Romania. Pensiile speciale au fost o spaga data de politicieni, pentru ca magistratii sa nu ridice capul. Si, doar cu extrem de putine exceptii, magistratii nu-l ridica, daca tot aminteam mai devreme de Sectia Speciala. Sau de felul in care functioneaza Inspectia Judiciara, o institutie folosita drept bata de politicieni, pentru a-i "linisti" pe acei extrem de putini magistrati care se mai pun contra sistemului. Lasand, insa, exceptiile deoparte, vorbim despre o categorie profesionala care s-a asezat singura in genunchi in fata politicienilor, pentru bani si pentru alte avantaje, si care de acolo, din genunchi, ne cere raspicat sa o respectam si sa o platim, cu forta, regeste.

Renate Weber a explicat de ce ea, ca Avocat al Poporului, a atacat la CCR impozitarea pensiilor de serviciu. Doamna Weber vorbeste despre "o dubla impozitare", despre "discriminare" si despre incalcarea a doua articole din Constitutie. Adica, Avocatul Poporului (o institutie care si-a dovedit in repetate ori ticalosia si goana dupa bani si putere, tinand capul plecat in fata unor politruci) ar vrea ca noi sa intelegem ca aceste pensii de serviciu, orice ar fi pe lumea asta de aici inainte, trebuie platite.

Si daca avem pandemie, si daca murim si ne imbolnavim pe capete, si daca se prabuseste economia, si daca raman sute de mii de oameni fara serviciu, si daca se destrama tara asta si orice nenorocire ni s-ar mai putea intampla, noi trebuie sa le platim magistratilor pensiile de serviciu, asa cum sunt ele stabilite acum. Iar in conditiile astea, tot noi ii discriminam pe magistrati pentru ca ei au pensii de serviciu (pe langa cele normale), iar noi, restul, cei care le platim lor aceste pensii de serviciu, nu avem. Incredibil! Cat tupeu inimaginabil pe aceasta doamna Renate Weber!

La CCR, stim, decizia o vor lua judecatorii care sunt beneficiari ai pensiilor speciale. Valer Dorneanu, de exemplu, a ridicat, anul trecut, de la stat, asa: salariul de presedinte al Curtii Constitutionale - 289.159 lei/an, o pensie speciala de 322.220 de lei si inca o pensie speciala, pentru ca a fost si parlamentar, de 74.424 de lei. Vreo 150 de mii de euro anual, adica. Ar fi discriminat, nu, Dorneanu, daca pensiile de serviciu ar fi reduse? Apoi, sa nu uitam ca judecatorii CCR, care beneficiaza de pensii speciale, trebuie sa decida in aceasta chestiune ridicata de Avocatul Poporului. Asta nu i se mai pare nimic anormal si discriminatoriu doamnei Renate Weber?

Discriminati... Magistratii sunt discriminati, in tara asta care abia isi mai trage sufletul carand in spate un sistemul public ticsit de clanuri, de neamuri, de hoti, de prosti si de hapsani.

PS: Curtea Constitutionala si Avocatul Poporului sunt doua institutii care trebuie reformare urgent. Sau trebuie sa dispara urgent.

 Articol citit de 25293 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    dr.Agnea
    19.06.2020, 11:34
    Intrebare:
    In fata cui raspunde o adunatura de semiratati,ccr+av. poporului + o parte dintre magistrati,pusi in functii de interlopi dovediti care pot astfel dicta tot ce se petrece in politica si societatea romaneasca?
    Intrebare retorica,pt ca raspunsul urat mirositor il stim.
    Rezolvarea prolemelor tarii sta in starpirea raului de la radacina,radacina raului fiind psd.Toate inechitatile sociale sunt sustinute si dirijate din umbra de acesti nemernici jefuitori de tara.Exista semne ca electoratul din Romania isi doreste sa scape pentru totdeauna de aceste scarbe grosolane dirijate de la moskva,anul 2020 va fi inceputul recladirii tarii dupa prapadul lasat in urma de dusmanul rapace al Romaniei,psd. Jaful si otrava nomenclaturii ceausiste a tinut 30 de ani,este timpul sa spunem stop.....mergeti la vot.
    CROP
    19.06.2020, 11:30
    Pentru Ina18
    Si eu am postat la articolul danielei ratiu insa nu a aparut niciun comentariu!Nici al meu nici al altcuiva! Dupa care, articolul a disparut! Multumim ziare.com pentru libertatea de exprimare!
    URD.T
    19.06.2020, 11:10
    Asta da discriminare
    Un actual pensionar cu studii superioare de specialitate care a muncit 43 ani din care, mai mult de jumătate in funcție de conducere in unități economice cu peste 2000 de salariați, are o singura pensie de 3000 lei/luna deci 36000 lei/an.
    Sa va fie rușine nesimțiților, voi care ziceți că, munciți și impărțiți dreptatea, apărați interesele poporului și vegheati pentru respectarea drepturilor, a libertăților și a constituției. Credeți că, toți oamenii cu bun-simț sunt prosti și voi deștepți. O adunătură de nemernici. Ar trebui desființate toate aceste instituții care au fost deturnate și folosite pentru a jefui bugetul tarii și a o indatora generațiilor de după noi.
    ganditoarea din Pantelimon
    19.06.2020, 11:00
    intai atac la isarescu, apoi atac la justitie
    incep sa inteleg ce nu a vrut sa inghita vechea echipa Ziare... acest atac la corpul magistratilor in corpore este ceva de vis. e clar ca nu e normal sa exista pensiile enorme pe care unii le au, insa de aici pana la a-i face pe toti ipocriti si nerusinati e cale lunga si denota un populism desantat, nicio legatura cu opiniile argumentate de pana acum de pe Ziare. e clar... trebuie sa ne regasim pe spot media ro ...
    niculaeda
    19.06.2020, 11:13
    @ganditoarea din Voluntari Rank user: x2 19.06.2020, 11:00
    - nu se regaseste pe spot , ca vad ca n-a prea plecat lume d'aici si nici n-a ajuns acolo ! calitatea ziare.com este structurarea siteului(e drept ca s-a mai umblat la el si nu in sensu' bun de'a lungul timpului) am cont pe fb dar nu comentez pe spot decat accidental , tocmai din cauza structurii! cred ca intentia a fost desfiintarea ziare.com , in speranta unei dezertari masive ! :o(((
    lovejoy
    19.06.2020, 10:14
    Dați-i dreptate lui Weber
    Weber are dreptate sa susțină ca magistrații sunt discriminați. Ei nu au pensie ca orice om normal din tara asta, de parca ar fi handicapați.
    Ina18
    19.06.2020, 09:51
    Urmare.
    Doua intrebari:
    1)Oare chiar sa credem ca cei care au votat impozitarea pensiilor speciale nu au stiut ca aceasta hotarare va fi atacata la CCR?
    2)Si pentru ca nu am ales intamplator citatul cu idiotii utili din prima parte a comentariului,a doua intrebare as formula-o,simplu,oare cine a inventat gaselnita cu pensii speciale,oare nu cumva politicul?Si atunci de ce sa ne intrebam aparent naiv,daca la inceput a fost gaina sau poate totusi oul?
    Este adevarat,ping-pong-ul AV-CCR nu duce nicaieri,jucatorii trebuie schimbati.ghw
    TORINO
    19.06.2020, 10:55
    Să schimbăm perspectiva!
    Nu magistraților le trebuie tăiate pensiile, ci celelalte pensii trebuie aduse, "european style", la un nivel de aprox. 80% din ultimele venituri, hm?!
    Evident, clasa politică preferă să facă scandal, in loc să se concentreze pe perspectiva corectă. Mai mult, "oamenii simpli" din țara asta inghit pe nemestecate tot ce li se pune pe ecran, minunat! :/
    Nasty
    19.06.2020, 09:42
    Cativa judecatori scapa dupa potop. Cine le plateste pensiile? :)))
    Asa scrie in Constitutia pe care au schimonosit-o dupa chipul si asemanarea lor, ca trebuie sa primeasca pensii nesimtite, in orice situatie, pana la sfasitul lumii si chiar si dupa!
    Emigrantul-Anonim
    19.06.2020, 11:21
    pe 27/09/20 veti avea in mina stampila VOTAT! CE VETI FACE????
    Veti stampila RESPONSABIL!!!! o lista de partid? NU va sugerez NICIO Lista!!
    Alooo
    19.06.2020, 09:42
    Sa nu ne miram...conducatoriiĺ Romaniei sunt fara suflet si fara
    nimic sfant...Au taiat padurile si industria , pentru buzunarul lor fara fund...Acum isi dau pensii si salarii nedrepte...Eu zic sa se copieze Germania , sau Franta , sau media UE. Atunci va fi dreptate ...Alooo...!!!...
    DAN-795
    19.06.2020, 09:39
    INCA O GAINA MOARRTA a aruncat la noi in curte Parlamentul si care
    a declansat iadul in tagma marilor potentati care , nu accepta nici macar o iddioata stratagema , cand se face o impozitare (85%) ? unei infime parti a unei sume colosale din care ar trai pensionari ...vreo 20 !!!!!!

    Daca societatea RO este una foarte divizata cred ca este timpul ca cei care voteaza sa nu-si mai bata joc de vot cand , poate , am ajuns la o celebra vorba ...capitalismul asta iti da funia cu care sa te spanzuri ajutat de fostii comunisti , azi MARII PATRIOT ....

    RUSINE ! celor care s-au erijat in aparatorii pensionarilor si participa la emisiuni zilnice batand campii cu niste aberatii pentru tragere de timp , demonstrand ca nu pot ajunge decat intr-o fundatura , fara a pomeni nimic de cei care le-au furat banii si i-au bagat in PENSII SPECIALE !
    Ina18
    19.06.2020, 09:35
    In urma cu doua zile,un articol semnat de Daniela Ratiu
    si intitulat Societatea Timisoara:Isarescu va merge in instanta pentru a demonstra ca a trbuit sa scrie informarile despre colegii care ascultau radio Europa Libera.
    Bun.