Horatiu Moldovan: Nu toti pacientii raportati au murit efectiv din cauza pneumoniei cu COVID-19

Marti, 05 Mai 2020, ora 15:50
Horatiu Moldovan: Nu toti pacientii raportati au murit efectiv din cauza pneumoniei cu COVID-19Foto: Alexandru Dobre/ Mediafax Foto/ Hepta.ro

Secretarul de stat in Ministerul Sanatatii Horatiu Moldovan a declarat ca nu toti cei raportati au murit din cauza pneumoniei cu COVID-19 si spune ca multi dintre acestia erau in stare grava din cauza bolilor asociate.

Secretarul de stat a explicat ca toti pacientii confirmati cu COVID-19 sunt raportati la decese, dar nu inseamna ca au murit din cauza virusului.

"Nu toti pacientii raportati, cei 820 sau 818 daca nu ma insel, au murit efectiv din cauza pneumoniei cu COVID. Are test pozitiv, e infectat cu COVID, e raportat ca COVID, asta nu inseamna ca a murit din cauza asta", a spus medicul Horatiu Moldovan.

Multi dintre cei infectati erau in stare foarte grava atunci cand au fost internati. Horatiu Moldovan recunoaste ca o parte importanta dintre morti nu au avut drept cauza a mortalitatii coronavirusul.

"Exista un numar semnificativ de pacienti decedati care asociaza COVID, dar a caror cauza de mortalitate este alta: cancer terminal, insuficienta cardiaca terminala, severa, accident vascular cerebral, ciroza hepatica decompensata, insuficienta renala cronica", a mai spus secretarul de stat.

Profesorul Horatiu Moldovan anunta ca ia in calcul ca DSP-urile din tara sa imparta cele peste 800 de decese raportate pana acum si sa faca o statistica separata a deceselor din alte cauze decat cele datorate exclusiv COVID-19, insa acest lucru este deocamdata la nivel de discutii.

Vezi si 23 de decese de COVID-19 anuntate azi: Sunt pacienti care au murit chiar si pe 1 aprilie. Bilantul a crescut la 841

 Articol citit de 5793 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    just_comment
    05.05.2020, 18:17
    Spitalele
    in general raporteaza cum le este mai bine.
    de exemplu, multi oameni mor din cauza unui stop cardio-respirator, chiar daca motivul real este cel care a dus la acest stop cardio-respirator.
    dar daca ar aparea motivul real, multi medici nu s-ar mai afla in sistem (malpraxis)
    Comentariu inadecvat
    MugurDEfluier
    05.05.2020, 16:45
    Lucrul acesta este de stiut dar vreau sa mai adaug niste statistici
    pe care toti puteti sa le gasiti pe net . Lucrul acesta nu se intipla numai in Romania ,intrebarea este de ce si ce urmaresc defapt ?.

    "Romania a pierdut peste 69.000 de persoane in 2017, din cauza declinului demografic."

    "Numarul deceselor inregistrate in luna Iunie 2019 a fost de 19871,cu 1632 de decese mai putine decit in luna mai 2019"

    https://www.mediafax.ro/social/statistica-alarmanta-natalitatea-in-continua-scadere-in-romania-18273353

    https://www.economica.net/romania-are-a-doua-cea-mai-ridicata-rata-a-mortalitatii-din-ue_151181.html

    Si atuci dece inchidem o tara intreaga ca o inchiosre , dece distrugem economic o tara ,care este defapt procentul total de moti de corona virus coparative cu decesele anuale .
    Manipularea este deadreptul grosolana cam peste tot ,intrebarea ramine CE SE urmareste defapt!!!!.
    angel9913
    06.05.2020, 07:18
    Tre' sa-si vanda Bilu' (Gates) vaccinu' minune si...
    ... ala trebuie MUSAI sa fie declarat obligatoriu pe mapamon. D-aia ! ;)
    Patrik
    05.05.2020, 16:16
    Ha,ha,ha
    Au inceput sa le fie frica ca exista ceva si dupa corona virus.Acum incep sa vina cu picioarele pe pamant dupa toate acele:veti muri,veti sta in spitale etc,etc.Sper ca se vor gasi avocati competenti sa-i faca sa inteleaga ca ceea ce au facut cu noi nu e departe de un genocid si sa plateasca fiecare in raport de contributia ce au avut-o la instaurare constienta a starii de frica si panica.Iar medicii care s-au inhaitat si executat ordinele politicienilor dirijati de OMS sa raspunda si ei.O sa spuneti:iluzii fratele meu iluzii,dar nu se stie niciodata.
    05.05.2020, 16:11
    Secretarul de stat in Ministerul Sanatatii va explica cum sa .....
    https://izismile.com/2020/01/03/let_me_help_you_video.html
    misulica1
    05.05.2020, 16:06
    Nu stiam
    de unde au luat dorneni de la guitatv stirea...Grija mare dom'doctor, caci s-ar putea sa anunte aia ca nu avem nici un mort din cauza virusului...Si luam vreo medalie...
    Gurgui017
    05.05.2020, 16:04
    Deci Horatiu ne spune ca nu tori MOR tii is ***...
    De o mie de ori al Horatiu a aparut pe sticla TV langa sigla sau purtand halete de la privata Sanador, EL vorbind in calitate de secretar de stat la a sanatate...
    coolsnow
    05.05.2020, 16:03
    asta e clar daca ei declara pacienti cu metastaze morti de covid
    dar niste numere umflate putin (ne apropiem de mia de morti) ii sperie mai bine pe cei neinformati si creduli
    BaronulRed
    05.05.2020, 15:57
    Așa ceva ...
    Nenea, ai grijă ce declari că pleci după Cercel imediat !
    coolsnow
    05.05.2020, 16:06
    cercel e bine mersi in continuare director de spital
    1 singurul loc din care a disparut cercel e din ziare ceea ce nu e o paguba
    2 cercel e printre cei care au pus bazele acestor contorizari defectuoase in care toti cei cu comorbiditati sunt trecuti in randul celor decedati de covid