Cum arata linia de demarcatie dintre Bulgaria si Romania, pe plaja din Vama Veche. Un britanic nu a vazut-o

Vineri, 14 Mai 2021, ora 21:41
Autor: Teodor Serban
Cum arata linia de demarcatie dintre Bulgaria si Romania, pe plaja din Vama Veche. Un britanic nu a vazut-o
Barera dintre cele doua state, niste nuiele infipte in nisip cu o pancarta la mijloc

In urma cu doua zile, un englez care se plimba pe plaja in Bulgaria a intrat ilegal 200 de metri in Romania. Autoritatile au precizat ca granita este bine semnalizata, acesta a spus ca nu a vazut-o.

Intr-o postare pe Facebook, seful de comunicare de la Universitatea Ovidius, Dan Mihaescu, a arata cum arata de fapt granita de pe plaja.

Un gard din bete cu o pancarta ar trebui sa fie vizibil, insa daca stai cu ochii in telefon este posibil sa o ratezi.

Pe 9 mai, in jurul orei 18.30, politistii de frontiera din cadrul Grupului de Nave Mangalia au depistat la aproximativ 200 metri de la frontiera, pe teritoriul Romaniei, o persoana de sex masculin care a trecut ilegal frontiera de stat, pe jos, din Bulgaria in tara noastra.

Persoana in cauza nu isi justifica prezenta in zona, fapt pentru care a fost condusa la sediul Grupului de Nave Mangalia pentru cercetari suplimentare, anunta Politia de Frontiera.

 Articol citit de 21507 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    papillon
    14.05.2021, 23:20
    romania...
    ar trebui sa faca un gard impotriva emigrantilor ilegali din bulgaria ca partrenerul strategic cu mexico.
    sa faca planul si sa-l prezinte la brussels sa-l finanteze.
    angel9913
    15.05.2021, 20:40
    Cam la ce altceva potzi sa te asteptzi la granitza dintre...
    ... Romanica si Bulgarica ! :)

    Vameshu' da serviciu sta probabil pitit pe undeva prin vreun tufish de unde vegheaza la sekuritatea patriei... :)
    Injineru
    14.05.2021, 23:35
    Investitie inutila daca intram in Schengen.
    .
    LUPTAdeCLASA
    15.05.2021, 07:15
    De asta nu emigreaza nimeni in Rusia ?
    .
    papillon
    15.05.2021, 01:04
    astepti asta.....
    ca m0rtu' colacu.
    nu se va intampla.romania este ghetto ca in africa de sud pe vremea aparheidului . mergi la munca si te intorci acasa cand termini.
    Avantul_Propasirea
    14.05.2021, 22:47
    nici james bond insusi nu ar fi realizat ca injghebarea aia de
    boschetari este linia de frontiera oficiala dintre romania si bulgaria. asa arata o linie de frontiera?
    johny54
    14.05.2021, 22:17
    parleazu lui badea Gheorghe
    Ce o fi gandit englezoiul asta, ca circula pe partea stanga cu volanul pe partea dreapta, la asa lucrul romanesc de doi lei, granita arata ca si parleazul lui badea Gheorghe, din fundul curtii, mai urma sa vie vacile de la pascut pe acolo in ce hal arata, ca intreaga fata a Romaniei. Bine ca n-a mutat borna cu tractorul, parca la granita franceza.
    mihale cook
    14.05.2021, 22:05
    Arestat,
    Arestat si bagat la Centrul Detentie Imigranti Ilegali, plus amenda de rigoare.
    Exact asa se procedeaza acum in regatul unit impotriva cetatenilor UE!!!
    Injineru
    14.05.2021, 23:03
    Iata si citeva detalii
    https://www.timesnewroman.ro/life-death/romania-si-bulgaria-s-au-unit-dupa-ce-a-luat-apa-gardul-de-coceni-din-vama-veche/