Basescu, despre armele nucleare aduse din Turcia in Romania: Nu se pot muta fara acordul Rusiei

Joi, 18 August 2016, ora 17:01
Basescu, despre armele nucleare aduse din Turcia in Romania: Nu se pot muta fara acordul Rusiei
Foto: Facebook/Traian Basescu

Informatiile furnizate de Euractiv, potrivit carora SUA ar muta arme nucleare din Turcia in Romania, sunt "fanteziste", sustine Traian Basescu.

Fostul presedinte spune ca acest lucru presupune un proces de negociere care dureaza ani de zile.

"Fantezista stirea. Nu poti sa muti focoase nucleare cum ai muta un sac cu cartofi. Focarele nucleare au un regim de depozitare. O astfel de miscare implica un proces de negociere intre detinatorul focarelor nucleare si tara gazda care ia ani de zile. Pentru ca, o data depozitate pe teritoriul unui stat, riscurile pentru acel stat sunt extrem de ridicate", a spus fostul Traian Basescu.

El mai afirma ca, potrivit unui acord incheiat intre SUA si Rusia, niciuna dintre cele doua puteri mondiale nu pot amplasa arme nucleare pe teritoriul UE fara aprobarea celeilalte.

"Totodata, amplasarea armamentului nuclear american pe teritoriul UE nu se poate face fara acordul Rusiei. Nu poate nici Rusia, nici SUA sa-si ia arsenalul nuclear cum vor fara acordul celuilalt, pentru ca asta inseamna incalcarea acordului. Sunt multe componente care fac necredibila aceasta informatie. Ganditi-va ca amplasarea rachetelor antiracheta de la Deveselu a implicat un proces de 2 ani de negociere", a spus fostul sef al statului.

Traian Basescu a mai declarat ca nu crede ca SUA se vor grabi sa mute arsenalul nuclear din Incirlik.

"Din punctul meu de vedere, SUA nu se vor grabi sa mute arsenalul nuclear din Turcia, de la Incirlik, cu atat mai mult cu cat, repet, trebuie realizate niste facilitati extraordinar de complexe. Luati in considerare ca acele focoase nucleare trebuie sa aiba langa ele avioane de bombardament, care necesita piste speciale, hangare speciale. In afara de asta, tineti cont ca trebuie discutat du Federatia Rusa", a sustinut politicianul.

Fostul sef al statului nu considera insa ca informatiile aparute reprezinta un atentat la siguranta nationala.

"Lansarea acestei informatii nu reprezinta un atentat la siguranta nationala. Si un ziarist care se ocupa de politica externa sau de probleme de securitate, avand in vedere situatia din Turcia, avand in vedere ca la 100 de kilometri de baza Incirlik este razboiul din Siria, unde ISIL este in plin razboi cu SUA, cu Rusia, nu este exclus ca datorita acestori riscuri, plus pozitiile lui Erdogan de dupa lovitura de stat, sa se gandeasca daca se impune mutarea arsenalului nuclear din Turcia sau nu. Si, in mod cert, sunt foarte multe analize care arata ca trebuie mutat", a conchis Traian Basescu.

Statele Unite ar fi inceput sa transfere in Romania arme nucleare stationate in Turcia, in urma deteriorarii relatiilor dintre Washington si Ankara, au declarat doua surse pentru Euractiv.

Potrivit uneia dintre ele, transferul se va face in conditii de maxima siguranta.

"Nu va fi usor sa fie mutate 20 de arme nucleare", a declarat aceasta, sub protectia anonimatului.

 Articol citit de 7350 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    angel9913
    19.08.2016, 00:26
    Serios bey ?
    La tine tutuiala e acelasi lucru cu injuratura de mama ? Vai de capul tau, fitzos si sarac in idei... sau cum ziceai mai sus "tipic romanesc, adica balcanic".

    Ceva la subiect nu ai ? Tocmai ti-am explicat asa incet, ca sa pricepi, ca nu mai are cine sa dea lovituri de stat in Turcia, si asta pt. o buna bucata de vreme de aici inainte... :)
    petricanica
    19.08.2016, 00:21
    *&^(__O__)
    fara politica...
    Neutru
    18.08.2016, 20:17
    @angel9913
    Stimate domn,
    Nu imi amintesc sa ne fi imprietenit si ma intreb cum de va permitati sa ma "tutuitzi".Poate o fi vorba de lacune de educatzie care va vin de prin Baragan ????

    Ca sa raspund intrebarii dumneavoastra,va voi spune ca sunt la curent cu tot ceea ce s-a petrecut in Turcia si ca dupa parerea mea faptul ca sultanul curatza si presa si justitzia si invatzamantul..etc,etc, inseamna ca omul vrea sa aduca Turcia intr-o lume de dinainte de Ataturk. Nu a fost cum spuneti dv. treaba facuta de "licurici" ca de era asa, altfel vorbeam azi.
    In concluzie va amintesc povestioara aceea cu cainele mare si cel mic........La cateva zile dupa Olimpiada vom mai discuta......
    angel9913
    18.08.2016, 21:14
    Uite ca imi permit sa te tutuiesc si fara sa-ti cer voie...
    ... ca aici suntem pe forum, nu in aula universitara. Lasa aerele astea de baiat subtzire si "intelectual" rasat ca nu impresionezi pe nimeni, mai ales cand scrii numai bazaconii. Vad ca si acolo la voi se poarta mai nou per-tu-ul asta nord-american; toate reclamele mi se adreseaza de parca ma cunosc de-o viata si chiar la modul imperativ-obraznic. Asa ca, scuteste-ma de morala inutila...

    In alta ordine de idei, daca tie iti place mai mult sa-i crezi pe licurici invincibili si incapabili sa faca prostii, te priveste.
    Eu unul care traiesc de ani buni in mijlocul lor, stiu prea bine ce le poate neuronul atunci cand da strechea in ei, iar acum din pacate avem parte pe aici de o administratie dezastruos de incompetenta !

    Armata turca nu misca un deget fara semn de la licurici, de cand a intrat in NATO, chiar daca semnele alea nu sunt neaparat publicate in presa. De data asta licuriciul a reusit performanta sa rateze o lovitura de stat intr-o tara in care nici o lovitura de stat nu esuase pana acum. Toata lumea stie cine a fost in spatele "initiativei", iar urmatoarea miscare va fi evacuarea americanilor de la Incirlik.

    Poti sa visezi cu ochii deschisi la mai stiu eu ce "miscare de trupe" care sa-l dea jos pe Erdogan. Realitatea esta insa ca prima grija a sultanului a fost sa-i inlature pe toti din jurul sau, care puteau prezenta cel mai mic pericol la adresa sa. In plus, ca fost primar al Istambulului, individul inca se bucura de o popularitate excelenta in cel mai mare oras al Turciei, nu doar "la tzara".

    Practic la ora asta nu mai are cine sa-l dea jos de pe tronul pe care si l-a contruit singur de ani buni. Faptul ca nu-ti convine tie situatzia asta, nu are nici un fel de relevanta... :)
    Vintage
    19.08.2016, 04:29
    @Neutru 18.08.2016, 23:59
    "Sarutari de maini mamei !!"

    Neutrule te-ai descris perfect! Felicitari. Vrei si exemple in care tu te porti EXACT cum descrii acum?

    :))))))
    Neutru
    18.08.2016, 23:59
    Sarutari de maini mamei !!
    Faptul ca esti pe forum nu-ti da dreptul sa te comporti ca un necioplit.Poate vrei sa spui ca fiind pe forum poti chiar sa ma injuri de mama ? Domnule, oriunde te-ai afla, esti un un necioplit si faptul ca ideile dumitale nu se potrivesc cu ideile altora nu-ti da dreptul sa te comporti la modul tipic romanesc,adica balcanic !!
    niculaeda
    18.08.2016, 18:11
    "Basescu, despre armele nucleare aduse din Turcia in Romania:
    Nu se pot muta fara acordul Rusiei"
    - pai rusia e mai aproape de turcia decat de romanika , nea traiane ! :o)))
    Qui Bono
    19.08.2016, 09:30
    Chiar, ce se intampla daca Rusia face primul pas
    si muta bombe in Crimeea? Basescu e tare in gura (dar nu are sange in instalie) cand vine vorba de action ii tremura salvarii.
    niculaeda
    19.08.2016, 11:41
    @Qui Bono 09.30
    - da' tu cum de-i cunoshti instalatzia , ai fost conectat f'odata !? :o)))muritzi de grija lu' base!

    "Basescu, despre armele nucleare aduse din Turcia in Romania: Nu se pot muta fara acordul Rusiei"
    Neutru
    18.08.2016, 18:20
    Scenariu super.....
    Nea Nicule, cea mai buna miscare ar fi ca americanii sa-l zboare pe Erdogan si armata sa preia puterea.Armele nuclearae sa fie mutate in Romania iar Turcia sa ramana in NATO (dar fara arme nucleare).Un asemenea scenariu ar insemna 2 goluri in poarta Rusiei si un autogol pentru Erdogan-Buzdugan.....
    angel9913
    18.08.2016, 19:02
    Tu ai fost in concediu luna trecuta ?
    Exact asta au incercat licuricii dar nu le-a iesit. Intre timp sultanul si-a facut curat in jur si 20 de ani de acum incolo nu-l mai deranjeaza nimeni.

    Poate ar fi bine sa va mai folositi creierele alea din cand in cand, ca uite ce "aberatzii de libertate" ajungeti sa scrieti... :))
    Constant
    18.08.2016, 17:36
    Vintage, de ce nu comentezi la Radio Erevan sau
    in Russia Today. Ai face un ban cinstit.
    Aici nimeni nu te baga in seama, decat ca sa te ironizeze un pic.

    Din punct de vedere istoric, Rusia nu este aliata Romaniei, in ciuda episodului comunist care a durat cateva decenii. Romania si Rusia nu au aceleasi valori si nici aceeasi apartenenta politica, naturala, biologica si de educatie.

    Arme nucleare sau nu in Romania, nu se schimba nimic. Rusii nu isi vor mai pune cizma niciodata in Romania. Dr Viorel Ponta (si socio-comunistii sai) au ratat ultima ocazie de a o face.

    Rusii pot sa isi bage mintile in cap, sa se multumeasca cu firimiturile fostului lor imperiu, daca nu doresc sa crape de foame. Rusia este o tara care traieste inca in Evul Mediu, si asta doar fiindca au reusit sa fure toate industriile Germaniei lui Hitler. Si apoi, toate resursele tarilor Pactului de la Varsovia!
    DR.STRANGELOVE
    18.08.2016, 17:12
    Nu se va reloca nicio arma nucleara, este doar
    o gulguta ruseasca menită sa justifice o invazie in Moldova sau in sudul Ucrainei, pe directia Mariupol. Dar si daca nu ar fi, nu cred ca americanii le ar mai cere parerea sau acceptul rusilor, indiferent de orice conventie anterioara, in conditiile in care nici rusii nu i-au intrebat nimic pe americani inainte sa si desfasoare rachetele nucleare in Crimeea.
    Vintage
    18.08.2016, 17:22
    Dr. Strange lovele, de ce nu te apuci de literatura Sci-fi?
    Ai face si tu un ban cinstit...:)))))) Ca imaginatie vad ca ai!...:))))))
    Comentariu inadecvat
    Constant
    18.08.2016, 17:39
    Vintage 17:22 Ti-am adresat un raspuns care este
    publicat pe o pozitie rezervata. Nu aveam nici o nevoie de aceasta pozitie. As fi preferat sa apara dupa comentariul tau.

    Fara nici un respect, Constant.
    cop4you
    18.08.2016, 17:10
    Americanii muta arme nucleare in Romania
    Stirea asta este atat de idyoata incat devine simpatica.

    Doar un postac ca dr. streang isi poate inchipui ca americanii ar instala asa ceva taman in Romania.
    Qui Bono
    19.08.2016, 09:38
    Basalau le da mereu basarabenilor si patriotilor pe la nas
    cu flitul unirii (subiectul lui preferat in campanii, ca dupa aia uita repede:)) Puterea militara a Romaniei ar creste exponential daca americanii ar muta "bombele" la Deveselu. Dar iata ca Basalau se suceste si o intoarce ca la Ploiesti... cand vine vorba de action.
    18.08.2016, 17:06
    dar cu armele relocate din rusia in crimeea cum e cicloape ?!
    ia cerut voie putin lu oblama ?! nu cred ! minti fara sa clipesti!
    Tragicomedian
    18.08.2016, 17:51
    Base e la furat in cazul asta; ce spune el e o prostie
    Nu exista acord SUA-URSS cum zice Base, adica NATO sa ceara voie de la rusi unde sa-si puna armele. Singura chestie "elegnata" e sa-l anunti pe adversar ca vrei sa instalezi arme la baza aia sau ailalta, caz in care celalat procedeaza cum crede de cuviinta.

    - In 1995, SUA le-a spus rusilor ca sa auda... francezii, ca NATO nu va modifica in viitorul previzibil nici bazele si nici maniera de a stoca arme nucleare in Europa. Franta o luase rau cu Mitterand si se vedea aparatoarea Europei, cerand scoaterea armelor nucleare americane de pe continent.
    Cosmin Daniel
    18.08.2016, 17:17
    A luat-o pe aratura rau de tot Basescu
    Se zbate ca si cainele caruia ii arati lantul.
    Kogaion78
    18.08.2016, 20:12
    fara rusia ???....acuma....nimik nu mai conteaza..
    ...mai ales daca vine marele wasp la casa-alba....tratatul ala de "neproliferare"....e total depasit....a trabuit sa aflam din wikileaks ca amerloku....ar fi avut in vedere sa bombardeze un mare loc strategic in Romania....Fhundu Moldovei....incredibil....si am stat in fhundu gol pin acu....pt.ca bhoul ala de ceashca a semnat prin '70....de ce se tem toti securicii de arme nucleare ???....de frica sa nu le miroasa "duduile" *** megatonice.....kuhururile terorist-bolshevice ???...daca kaghebelu face desant pin la odessa....plina de rusi potrivnici lui de altfel...o sa sara vreun basel sau alt kaghebel-mioritic cu armata in bugeac....si-i va pasa vreunui golanel occidental ???....
    Cosmin Daniel
    18.08.2016, 17:05
    Doar ca, recunoasterea lor nu se va face niciodata oficial
    Prin urmare pana in momentul in care sunt necesare ele nu exista oficial, deci nu incalca nici un acord.