Cine e femeia care va arbitra ”regina” Europei în Liga Campionilor

Luni, 31 Octombrie 2022, ora 20:00
2486 citiri
Stéphanie Frappart

UEFA a desemnat luni arbitrii care vor conduce la centru meciurile din ultima etapă a grupelor Ligii Campionilor. Real Madrid – Celtic va fi arbitrat de o femeie, Stéphanie Frappart.

Franţuzoaica Stéphanie Frappart a fost desemnată să arbitreze meciul de miercuri, de pe Stadionul Santiago Bernabeu, dintre Real Madrid, deținătoarea la zi a Ligii Campionilor, şi echipa scoţiană Celtic Glasgow. Va fi pentru prima oară în istorie când o femeie va arbitra un meci care implică prima echipă a clubului Real Madrid.

Stéphanie Frappart are 38 de ani şi a fost desemnată de trei ori drept cea mai bună femeie arbitru a anului de către Federaţia Internaţională pentru Istoria şi Statistica Fotbalului (IFFHS), în 2019, 2020 şi 2021.

Frappart este prima femeie care a condus la centru un meci din Liga Campionilor şi prima femeie care a condus un meci din calificările Cupei Mondiale la fotbal.

Ea a fost arbitrul principal al finalei Cupei Franţei din acest an şi va oficia la Cupa Mondială din Qatar.

Pas greșit pentru CSM București înainte de sferturile Ligii Campionilor. Câte goluri a dat Cristina Neagu
Campioana CSM Bucureşti a remizat joi, pe teren propriu, cu formaţia Dunărea Brăila, scor 35-35 (19-15), în derby-ul etapei a XX-a a Ligii Naţionale. Principalele marcatoare ale meciului...
Primele imagini cu Cristian Gațu și femeia care l-a făcut să divorțeze, la 78 de ani: ”Vrei, nu vrei, intri în morișcă” VIDEO
Cristian Gațu (78 de ani), fost mare handbalist al României, este în mijlocul unui scandal mediatic după ce a cerut divorțul de soția sa, iar aceasta îl acuză că trăiește cu așa zisa...