Emoții puternice pentru Ștefan Radu la Lazio: ”15 ani de lupte cu vulturul pe piept” VIDEO

Duminica, 28 Mai 2023, ora 22:10
3628 citiri
Ștefan Radu

Jucătorul român Ştefan Radu a evoluat duminică în primul său meci din acest sezon, în victoria obţinută de Lazio pe propriul teren, scor 3-2 cu Cremonese. Românul a fost aplaudat de suporteri la ultimul său meci pe Olimpico.

Lazio Roma s-a impus cu 3-2 în faţa lui Cremonese, după un meci în care elevii lui Maurizio Sarri au avut ceva emoţii. Lazialii au condus cu 2-0 la pauză, însă oaspeţii – fără Chiricheş, accidentat, au egalat în numai patru minute, după un gol al lui Galdames şi un autogol al lui Lazzari. Din fericire Milinkovic-Savic a reuşit dubla şi a adus victoria gazdelor cu un gol marcat în minutul 89. În minutul 90+1, Sarri l-a scos pe Zaccagni şi l-a introdus în teren pe Ştefan Radu.

Fundaşul român nu evoluase nici un meci în Serie A în acest sezon, dar la intrarea pe gazon a fost aplaudat de întreg stadionul, iar fanii laziali au avut un banner dedicat lui Radu: „15 ani de lupte cu vulturul pe piept. Un luptător, unul dintre noi! Ştefan Radu, cu Lazio pentru totdeauna”.

Este ultimul meci pe Stadio Olimpico, în faţa propriilor suporteri, pentru fundaşul român, venit la Lazio în anul 2008 şi deţinătorul recordurilor pentru cele mai multe meciuri disputate în tricoul lui Lazio (427) şi pentru cele mai multe meciuri jucate pentru Lazio în Serie A (349).

Înaintea ultimei etape, Lazio ocupă locul secund în clasament, cu 71 de puncte, asigurându-şi locul pentru Liga Campionilor în sezonul viitor.

Rezultate înregistrate duminică, în etapa a 37-a din Serie A:

Verona – Empoli 1-1 (Gaich 61 / Magnani 90+6 autogol);

Bologna – Napoli 2-2 (Ferguson 62, De Silvestri 84 / Osimhen 14, 54);

Monza – Lecce 0-1 (Colombo 90+11);

Lazio Roma – Cremonese 3-2 (Hysaj 4, Milinkovic-Savic 37, 89 / Galdames 54, Lazzari 58 autogol).

Primul Congres Forţa Dreptei. Formaţiunea îşi alege conducerea naţională şi îşi prezintă candidaţii
Primul Congres al Forţa Dreptei este organizat, sâmbătă, la Palatul Parlamentului, formaţiunea urmând să îşi aleagă conducerea naţională şi să îşi prezinte candidaţii la alegerile...
Cine câștigă Primăria Capitalei, potrivit celui mai recent sondaj. Candidatul PSD+PNL, la pământ. Prezența la vot, în creștere
România se pregătește de alegeri. Europarlamentarele vor avea loc în aceeași zi cu localele. ARA Public Opinion a realizat o cercetare sociologică în legătură cu evenimentele ce vor avea...