Viitorul lui Hagi, victorie spectaculoasa cu Steaua

Sambata, 18 Martie 2017, ora 22:2529589 citiri

Viitorul lui Gica Hagi a reusit sa invinga Steaua in Liga 1 la aproape patru ani de la meciul "omeniei" din 2013.

Dobrogenii s-au impus cu scorul de 3-1, la capatul unei partide in care Steaua nu le-a pus nicio problema, iar pustii "Regelui" au facut cu adevarat spectacol.

Dupa un debut de partida echilibrat si fara nicio ocazie la cele doua porti, Tamas i-a pus o talpa pe tibie lui Purece si a vazut direct cartonasul rosu din partea lui Hategan.

In superioritate, Viitorul a incercat sa atace, insa a reusit foarte putin. Singura faza controversata s-a petrecut in finalul primei parti, atunci cand Coman a fost tras evident de Balasa in careu, dar arbitrul a inchis ochii si nu a acordat un penalti cat se poate de clar.

La prima faza a reprizei secunde, Florinel Coman a deschis scorul. Benzar a centrat de pe partea dreapta, iar numarul 7 de la Viitorul l-a driblat din preluare pe Enache si a inscris apoi cu un sut plasat.

Zece minute mai tarziu, acelasi Coman l-a lansat in adancime pe Morar, iar acesta a dublat avantajul gazdelor cu un sut de pe linia de fund a terenului, profitand de o eroare uriasa a portarului Nita.

Introdus pe teren in partea secunda, Carlo Casap a dus scorul la 3-0 cu un sut din afara careului, balonul fiind scapat in plasa de Nita.

Denis Alibec a mai salvat ceva din onoarea vicecampioanei cu 10 minute inainte de final, punctand din lovitura libera.

In prelungiri, Coman l-a lansat excelent pe Chitu, insa acesta, in pozitie de unu la unu cu Nita, a sutat in portarul Stelei.

Dupa aceasta victorie, Viitorul a revenit pe primul loc in clasamentul Ligii 1.

Desfasurarea meciului:

Min.90+4 Finalul partidei!

Min.90 Chitu este lansat in pozitie de unu la unu cu Nita, insa suteaza in portarul Stelei, irosind o sansa uriasa!

Min.85 Steaua este incapabila sa puna probleme din actiune.

Min.80 GOOOOL STEAUA! Alibec inscrie din lovitura libera!

Min.75 GOOOOOL VIITORUL! Casap suteaza de la distanta, Nita gafeaza incredibil si scorul devine 3-0!

Min.71 Cei de la Viitorul par usor deconcentrati, irosind cu seninatate multe ocazii.

Min.66 Cartonas galben pentru Enache.

Min.65 Schimbare Viitorul: Hodorogea intra in locul lui Purece.

Min.64 Sansa uriasa pentru Gnohere, insa Ganea blocheaza foarte bine!

Min.58 Schimbare Steaua: Gnohere intra in locul lui Jakolis.

Min.56 GOOOLLLZZOOO VIITORUL! Coman il lanseaza bine pe Morar, acesta intra intr-un unghi imposibil, insa reuseste sa inscrie cu un sut de pe linia de fund! Ce gol!

Min.53 Cartonas galben pentru Balasa.

Min.51 Dubla schimbare Steaua: Intra De Amorim si Moke.

Min.46 GOOOL VIITORUL! Coman deschide scorul la primul atac al acestei reprize!

Min.46 Incepe repriza secunda.

Dubla schimbare Viitorul: Morar intra lui Rosu si Casap ii ia locul lui Vina.
_____________________

Min.45+4 Finalul primei reprize.

Min.45+2 Cartonas galben pentru Nelut Rosu.

Min.44 Forcing al gazdelor, dar deocamdata centrarile lui Benzar sunt respinse relativ usor de stelisti.

Min.42 Coman este tinut evident de Balasa in careul Stelei, insa Hategan nu acorda penalti.

Min.35 Ce ocazie! Chitu e lansat bine in atac, paseaza in centrul careului pentru Coman, insa acesta reia slab si Nita retine.

Min.34 Coman incearca din nou un sut din interiorul careului, trimite iarasi pe langa poarta.

Min.30 Momcilovic incearca sa ajunga la o centrare a lui Ovidiu Popescu, dar se loveste violent de bara portii Viitorului si acuza o accidentare. Se pare ca isi va reveni fundasul vicecampioanei.

Min.26 Nita retine sutul lui Purece.

Min.23 Viitorul s-a instalat la conducerea jocului, insa lipsesc in continuare ocaziile.

Min.17 ELIMINARE STEAUA! Tamas vede direct cartonasul rosu dupa o talpa la Purece!

Min.17 Enache incearca un sut de la distanta, insa trimite in afara stadionului.

Min.13 Cartonas galben pentru Vina.

Min.12 Coman suteaza bine din lovitura libera, insa trimite pe langa poarta.

Min.5 Debut de meci fara ocazii la cele doua porti, cu un plus de posesie pentru gazde.

Min.1 Incepe partida!

ECHIPELE DE START

Viitorul: Rimniceanu - Benzar, Tiru, Boli, Ganea - Rosu, Nedelcu, Vina - Purece, Chitu, Fl. Coman
Rezerve: Buzbuchi, Radoi, Casap, G. Iancu, Vl. Morar, Cicaldau, Hodorogea

Steaua Fl. Nita - Enache, Balasa, Tamas, Momcilovic - Ovidiu Popescu, Pintilii, Muniru - Jakolis, Alibec, Florin Tanase
Rezerve: Stancioiu, Pleasca, Achim, Moke, Boldrin, De Amorim, Gnohere

INFO: Cele doua echipe ocupa primele doua locuri ale clasamentului play-off-ului, la egalitate de puncte.