Steaua trece dramatic de Sportul Studentesc

Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Miercuri, 27 Octombrie 2010, ora 23:28
8571 citiri

Steaua s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Romaniei dupa un meci dramatic cu Sportul Studentesc, decis la penaltiuri. Dupa 1-1 in timpul jocului, "ros-albastrii" s-au impus cu 3-1 la loviturile de departajare.

Debutul meciului a fost previzibil, Steaua practicand acelasi joc batranesc si fara orizont aratat in ultimele jocuri. Sportul s-a aparat compact si a incercat sa loveasca pe contraatac.

"Ros-albastrii" au fost pedepsiti in minutul 19, atunci cand "studentii" au executat rapid un corner, toti jucatorii Stelei fiind surprinsi iar Tibi Balan marcand cu o lovitura de cap.

Elevii lui Lacatus au presat apoi, fortand egalarea. Surdu a lovit bara in minutul 40 pentru ca Janos Szekely sa rateze cu poarta goala 3 minute mai tarziu, astfel ca scorul la pauza a ramas 1-0 in favoarea Sportului.

Ca si in meciul cu Pandurii, Lacatus si-a mobilizat bine elevii la pauza, acestia aratand o alta fata, mult mai ofensiva. Kapetanos si Surdu s-au intrecut in ratari uriase, grecul "bifand" si el o bara.

Pana la urma, Latovlevici a egalat dintr-o lovitura libera care l-a pacalit pe portarul Niculescu, excelent pana in atunci.

Chiar daca au exercitat o presiune aproape continua pana in final, jucatorii gazdelor nu au izbutit golul victoriei, asa ca s-a intrat in prelungiri. In aceasta parte a jocului ambele formatii au fost mult mai prudente, atacurile fiind efectuate cu 2-3 jucatori, de aici si lipsa de concretizare pe tabela de marcaj.

Loviturile de la 11 metri au fost decise de erorile "studentilor", Ratiu si Balan sutand pe langa poarta lui Tatarusanu, iar Varga luandu-l la tinta pe portarul Stelei.

Intalnirea disputata pe stadionul Ghencea a fost transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul meciului.

FINAL DE MECI, URMEAZA PENALTIURI !!!

Min.122 Niculescu este avertizat si el pentru trageri de timp.

Min.117 Sportul are posesia, insa nimeni nu se incumeta sa plece spre poarta lui Tatarusanu.

Min.112 Anghelov este avertizat cu cartonas galben.

Schimbare Steaua: Anghelov intra in locul lui Marinescu.

Min.110 Curelea este aproape de gol, insa rateaza preluarea.

Min.109 Jucatorii celor doua echipe sunt tot mai obositi, ne asteapta penaltiurile.

A inceput cea de-a doua repriza a prelungirilor.

__________________________

Finalul primei reprize de prelungiri.

Min.105 Martinovici este avertizat cu cartonas galben.

Schimbare Sportul: Ghinga intra in locul Lungu.

Min.103 Steaua cere penalti la un duel dintre Kapetanos si Beta.

Min.101 Farmache este aproape de a-l surprinde pe Tatarusanu cu o centrare.

Min.98 Matei patrunde bine, centreaza pentru Marinescu, dar acesta nu reuseste sa reia spre poarta.

Min.96 Apetitul ofensiv al celor doua formatii s-a mai domolit odata cu intrarea in prelungiri.

A inceput prima repriza de prelungiri!

FINALUL PRIMELOR 90 DE MINUTE !!! Urmeaza doua reprize de prelungiri!

Min.90 Marinescu rateaza incredibil, sutul sau trecand pe langa poarta.

Schimbare Sportul: Beta intra in locul lui Cazan.

Min.87 Matei centreaza bine, dar nimeni nu intervine.

Min.86 Steaua forteaza golul victoriei, Sportul se apara cu disperare.

Min.81 Tatarusanu retine o centrare trimisa de Varga.

Min.75 BARA STEAUA !!! Gardos loveste bara din pozitie ideala !!!

Min.72 GOOOL STEAUA !!! Latovlevici egaleaza cu largul concurs al portarului Niculescu !!!

Min.71 BARA SPORTUL !!! Tibi Balan suteaza in transversala din 12 metri!

Min.68 Niculescu intervine din nou foarte bine in fata lui Kapetanos.

Schimbare Sportul: Ferfelea intra in locul lui Nae.

Schimbare Steaua: Bilasco intra in locul lui Surdu.

Min.65 O noua ocazie colosala. Matei centreaza bine in fata portii, dar Szekely este blocat de Cazan.

Min.64 Surdu rateaza o noua ocazie mare, atacantul Stelei nereusind sa impinga mingea in poarta lui Niculescu din 7 metri.

Min.63 Niculescu scoate excelent o lovitura libera executata de Latovlevici.

Min.59 Ocazie uriasa Steaua. Surdu nu reuseste sa-l invinga pe Niculescu din 5 metri!

Schimbare Steaua: Cosmin Matei intra in locul lui Onofras.

Min.56 BARA STEAUA !!! Kapetanos reia cu capul iar balonul izbeste transversala !!!

Min.53 Sportul are o ocazie buna, insa Varga trimite peste poarta, din cadere.

Min.51 Kapetanos se inalta bine si reia cu capul putin pe langa poarta Sportului.

Min.48 Steleistii par mai decisi in aceasta parte, dar "studentii" se apara exact.

A INCEPUT PARTEA SECUNDA !!!

FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

Min.43 Niculescu retine un lob trimis de Szekely.

Min.41 Szekely are egalarea in varful bocancului, dar nu reuseste sa finalizeze asa cum trebuie dupa o gafa a portarului Niculescu.

Min.40 BARA STEAUA !!! Surdu trimite in stalpul portii lui Niculescu din interiorul careului.

Min.36 Apostol acuza o accidentare.

Min.32 Onofras suteaza din marginea careului mare in colegul sau, Surdu.

Min.27 Steaua nu se regaseste, jucatorii lui Lacatus nereusind sa ameninte serios poarta Sportului.

Min.26 Niculescu respinge cu emotii sutul lui Latovlevici.

Min.19 GOOOL SPORTUL !!! Tibi Balan inscrie, profitand de o mare gafa a defensivei steliste!!!

Min.18 Tatarusanu intervine salvator la un sut trimis de Varga!

Min.13 Szekely patrunde bine, insa sutul sau cu stangul este slab si Niculescu retine fara probleme.

Min.11 Kapetanos e lansat bine, insa preia aiurea si trimite mult peste poarta.

Min.10 Tatarusanu retine sutul lui Nae.

Min.6 Onofras scapa pe contraatac, centreaza pentru Kapetanos, iar grecul a reluat pe langa poarta.

Min.3 Martinovici suteaza frumos, de la 30 de metri, putin peste transversala.

Min.1 A inceput partida !!!

INFO: Szekely este capitanul Stelei.

INFO: Lacatus ii va trimite din primul pe teren pe Szekely si Marinescu, pentru prima data in acest sezon. De asemenea, renegatul Apostol, dar si Martinovici, vor fi titulari.

Echipele:

Steaua: Tatarusanu - Martinovici, Galamaz, Gardos, Latovlevici - I. Apostol - Szekely, Onofras, Marinescu, Surdu - Kapetanos.

Rezerve: Lungu, Abrudan, Brandan, Bilasco, Anghelov, Bonfim, Matei.

Antrenor: Marius Lacatus.

Sportul: Niculescu - Farmache, Patriche, Ratiu, Cazan - Irimia, A. Lungu - Nae, Varga, Balan - Curelea.

Rezerve: Viciu, Ghinga, Chihaia, Ferfelea, Beta, D. Lung, Postolache.

Antrenor: Viorel Moldovan.

Arbitru de centru: Alexandru Deaconu.

Cum vrea AUR să facă „Europe Great Again”. „Comisia Europeană urmăreşte să transforme uciderea de copii nenăscuţi într-un drept fundamental european”
Preşedintele AUR, George Simion, a propus, la Conferinţei Internaţionale „Make Europe Great Again” care a avut loc, sâmbătă, 27 aprilie, la Palatul Parlamentului, ca toate partidele...
George Simion intervine în scandalul „moldovenilor din Buzău”. „Premierul nostru a glumit. Nu este moldovean, probabil este Rrom”
Preşedintele AUR, George Simion, a declarat sâmbătă, 27 aprilie, la Palatul Parlamentului, la Conferinţa Internaţionale „Make Europe Great Again”, că zilele trecute, premierul Marcel...
#Steaua victorie dramatica Sportul, #Steaua invinge Sportul, #Steaua Sportul penaltiuri, #Steaua Sportul LIVE, #Steaua Sportul Cupa Romaniei , #Cupa Romaniei