Calificare dramatică pentru Steaua în sferturile cupelor europene. A fost nevoie de penalty-uri

Duminica, 24 Martie 2024, ora 09:25
2783 citiri
Steaua s-a calificat în sferturi

CSA Steaua Bucureşti s-a calificat dramatic în sferturile de finală ale LEN Euro Cup la polo pe apă, după ce a învins formaţia elenă Panionios Atena cu scorul de 20-18 (2-2, 3-2, 2-4, 4-2, 9-8), în urma aruncărilor de departajare, sâmbătă seara, în manşa secundă a optimilor de finală, în Bazinul Steaua din Capitală.

După 11-12 în tur, Steaua a câştigat cu 11-10 în bazinul propriu, golul care a trimis meciul la penalty-uri fiind marcat când mai erau două secunde din timpul regulamentar, de Răducu Alex Dincă. Steaua a revenit de la 9-10, punctând de două ori în ultimul minut, cealaltă reuşită fiind a lui Filip Klikovac.

La penalty-uri, singurul care a ratat din 18 execuţii a fost Grigorios Kapetanakis, care a nimerit bara, David Bota aducând victoria roş-albaştrilor.

Golurile Stelei a fost înscrise de Vlad Georgescu 6, Andrei Neamţu 4, Răducu Alex Dincă 3, Tudor Fulea 2, David Bota 2, Filip Klikovac 1, Andrei Ţepeluş 1 şi Nebojsa Vuskovic 1.

Pentru oaspeţi au marcat Nikolaos Kopeliadis 5 goluri, Alexandros Evgenios Gounas 5, Konstantinos Gkiovetsis 4, Ioannis Papakos 2, Konstaninos Mourikis 1, Grigorios Kapetanakis 1.

Comandantul militar al CSA Steaua, reacție neașteptată către FCSB înainte de câștigarea titlului
Clubul CSA Steaua are o reacție categorică față de FCSB înainte de finalul acestui sezon. CSA Steaua București a fost declarată deținătoarea de drept a palmaresului 1947-1998, pe care...
Calificare dramatică pentru Juventus în finala Cupei Italiei
Juventus Torino s-a calificat în finala Cupei Italiei, după ce a fost învinsă cu 2-1 de Lazio în returul semifinalei de pe Stadio Olimpico, după ce în prima manşă, disputată pe Allianz...