Maicon a facut spectacol la debutul pentru Steaua

Sambata, 26 Martie 2011, ora 18:54
2170 citiri

Atacantul brazilian Maicon a impresionat la debutul sau pentru Steaua, in partida amicala pe care "ros-albastrii" au castigat-o, scor 4-0, cu Dacia Chisinau.

Maicon, adus in iarna sub forma de imprumut de la Volyn Lutsk, a marcat doua goluri si a driblat ca pe plajele de la Rio de Janeiro, acolo unde, de altfel, e si nascut.

Primul gol al fotbalistului brazilian a venit in minutul 35, cand a preluat excelent intre doi fundasi ai moldovenilor si l-a invins pe portarul advers cu un sut din unghi.

Peste 7 minute, Maicon a mai inscris odata, tot in urma unei preluari superbe, dar de data aceasta cu un sut din centrul careului.

Pentru trupa Bulevardul Ghencea au mai marcat Romica Surdu, in minutul 18, dupa o mare gafa a portarului Daciei, si Marius Bilasco, in urma unei pase excelente a lui Burdujan.

Tehnicianul Sorin Cartu a inceput meciul cu urmatorul "11": Stanca - Bonfim, Geraldo, Iliev, Brandan - Marinescu, Dica, Bicfalvi, Latovlevici - Surdu, Maicon. Dupa pauza, au intrat in teren toti jucatorii disponibili pe banca de rezerve.

Si pentru fundasul bulgar Iliev, adus in iarna din postura de jucator liber de contract - dupa ce si-a reziliat contractul cu Universitatea Craiova, a fost primul meci pentru echipa mare a Stelei.

Dacia Chisinau e un club infiintat in 1999, care in acest sezon a impresionat in Moldova, ocupand primul loc in clasament, la egalitate cu Sheriff Tiraspol, dupa 29 de etape jucate.

Presiuni de la șeful PNL Iași către Ciolacu să-l retragă pe Bogdan Cojocaru din funcția de prefect: ”Un scenariu aproape hilar”
Liderul PNL Iaşi Alexandru Muraru îi cere premierului Marcel Ciolacu să îl retragă pe Bogdan Cojocaru, lider PSD Iaşi, din funcţia de prefect al judeţului Iaşi, motivând că acesta...
Ciucă, la 20 de ani de la intrarea României în NATO: ”Aceste două decenii au fost cea mai bună perioadă din istoria noastră”
Preşedintele Senatului, Nicolae Ciucă, afirmă vineri, la 20 de ani de la admiterea României în NATO, că aceste două decenii au reprezentat cea mai bună perioadă din istoria noastră, pe...
#Maicon doua goluri debut, #Maicon goluri Dacia Steaua, #amical Dacia Chisinau Steaua , #stiri Steaua