Al șaptelea titlu de campioană la rând pentru Steaua. Cum s-a desfășurat finala

Vineri, 26 Mai 2023, ora 21:28
1518 citiri
Steaua e campioana României

Echipa de polo Steaua Bucureşti s-a impus vineri, în deplasare, în faţa echipei CSM Oradea, scor 15-8, în al treilea meci din cinci programate în finala Superligii Naţionale. Steaua a câştigat al 19-lea titlu naţional şi al şaptelea consecutiv. Medalia de bronz: Dinamo Bucureşti.

În primele două partide, steliştii au câştigat în propriul bazin cu 11-9 şi 11-8, astfel că adună 3-0 la general şi câştigă medaliile de campioni.

Finala cu CSM Oradea este o reeditare a celor din ultimii ani, iar în sezonul viitor ambele echipe speră la un parcurs cât mai bun şi în Liga Campionilor.

În finala mică, pentru medalia de bronz, tot vineri Dinamo Bucureşti a învins Rapid Bucureşti, cu 15-12, tot în a treia partidă din cinci programate şi încheie astfel pe locul 3. În primele dispute, Dinamo a câştigat cu 8-7 şi 15-10.

Calificare dramatică pentru Steaua în sferturile cupelor europene. A fost nevoie de penalty-uri
CSA Steaua Bucureşti s-a calificat dramatic în sferturile de finală ale LEN Euro Cup la polo pe apă, după ce a învins formaţia elenă Panionios Atena cu scorul de 20-18 (2-2, 3-2, 2-4, 4-2,...
Adversar complicat pentru campioana Steaua în sferturile EuroCup
Campioana României la polo masculin, Steaua Bucureşti, va întâlni formaţia spaniolă Astralpool CN Sabadell, în sferturile de finală ale LEN Euro Cup, conform tragerii la sorţi de marţi....