România, încă o înfrângere la Campionatul European de Volei. Suedia a câștigat clar meciul de la Cluj-Napoca

Sambata, 21 August 2021, ora 22:38
2034 citiri
Romania a pierdut în fața Suediei. Foto: gsp.ro

Naţionala României a fost învinsă fără drept de apel de Suedia, cu scorul de 3-0 (25-21, 25-17, 25-16), sâmbătă seara, în Grupa D a Campionatului European de volei feminin 2021, găzduită de BT Arena din Cluj-Napoca.

Tricolorele, după 1-3 cu vicecampioana europeană Turcia, au cedat şi mai clar în faţa Suediei, după o oră şi 16 minute.

De la scandinave s-au remarcat Isabelle Haak (22 de puncte) şi Anna Haak (15), în timp ce din echipa României cea mai bună a fost Alexia Ioana Căruţaşu, cu 10 puncte.

Meciul a fost arbitrat de bulgarul Aleksandar Vinaliev şi de germanca Sabine Witte, în faţa a circa 3.500 de spectatori.

În alt meci din Grupa D, Ucraina a dispus de Finlanda cu 3-1 (25-19, 25-23, 26-28, 25-22).

Olanda conduce în clasament (2 victorii - 6 puncte), urmată de Turcia (2 victorii - 6 puncte), Suedia (2 v - 5 p), Ucraina (1 v - 3 p), Finlanda (1 p), România (0 p).

Duminică sunt programate meciurile Turcia - Suedia (17:30) şi România - Olanda (20:30).

Aproape un sfert dintre români consideră că imigranţii din Orientul Mijlociu și Ucraina reprezintă o ameninţare pentru România SONDAJ
Mai puţin de un sfert dintre români consideră că imigranţii din Orientul Mijlociu reprezintă o mare ameninţare pentru România, în timp ce 68,6% au o opinie contrară, conform unui sondaj...
Entuziasmant ce-a reușit canotajul românesc la Europenele din Ungaria. Ultima cursă, al patrulea aur pentru noi, în ”proba-regină”. Bilanțul total
Echipajul de 8+1 al României, format din Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Adriana Adam, Maria Lehaci, Mădălina Bereș, Amalia Bereș, Ioana Vrânceanu, Simona Radiș și Victoria Petreanu a adus...