Romania a facut senzatie la Campionatele Europene de kaiac-canoe

Duminica, 24 Iunie 2012, ora 17:48
2427 citiri

Sportivul Florin Comanici a cucerit, duminica, medalia de aur, in finala probei de Canoe 1 pe distanta de 5.000 de metri, la Campionatele Europene de la Zagreb.

Florin Comanici s-a luptat inca din start pentru suprematie, cu un conational, Sergiu Craciun, dar care reprezinta Italia. La 2.000 de metri, Comanici a preluat cursa pe cont propriu, avand un avans de cativa metri fata de locul secund, Craciun. Acesta a fost detronat de spaniolul Manuel Campos, dar Comanici si-a pastrat avansul de 16 secunde si l-a marit la 22 de secunde la finalul celui de-al treilea tur. Dupa 4 tururi, canoistul roman avea un avans de 31 de secunde, iar medalia de aur nu i-a mai scapat.

Comanici a incheiat cursa de fond de 5.000 de metri cu timpul de 22:55.50 minute, fiind urmat de spaniolul Manuel Campos, la 26.48 secunde si de slovacul Matej Rusnak (la 36.33 secunde).

Finala de Canoe 1 pe distanta de 5.000 de metri a fost ultima cu prezenta romaneasca la CE de la Zagreb, care se incheie pentru delegatia tricolora cu un bilant de sase medalii, dintre care trei de aur (doua la paracanoe) si trei de argint. Obiectivul sportivilor romani a fost de a cuceri 1-2 medalii, acesta fiind depasit.

Rezultatele complete obtinute de sportivii romani in finale, la CE de la Zagreb, sunt urmatoarele:

C1 1000 metri masculin - Iosif Chirila, locul 6;

K4 500 metri feminin - locul 9;

C2 1000 metri masculin - Liviu Dumitrescu si Victor Mihalachi, medalie de aur;

C4 1000 metri masculin - Iosif Chirila, Catalin Costache, Mihail Simion si Florin Comanici, medalie de argint;

K1 200 metri, paracanoe feminin - Mihaela Lulea, medalie de aur;

K1 200 metri, paracanoe masculin - Iulian Serban, medalie de aur;

C1 500 metri masculin - Iosif Chirila, locul 4;

K4 1000 metri masculin - Traian Neagu, Toni Ioneticu, Stefan Vasile si Petrus Gavrila, medalie de argint;

C2 500 metri masculin - Liviu Dumitrescu si Victor Mihalachi, medalie de argint;

K2 500 metri masculin - Toni Ioneticu si Stefan Vasile, locul 6;

Canoe 2 200 metri masculin - Liviu Dumitrescu si Victor Mihalachi, locul 5;

Kaiac 2 200 metri masculin - Ionut Mitrea si Bogdan Mada, locul 9;

Canoe 1 5.000 metri masculin - Florin Comanici, medalie de aur.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...