Robert Glință a prins finala probei regină a înotului la Europene. Campionul David Popovici, doar rezervă în cursa pentru medalii

Sambata, 06 Noiembrie 2021, ora 19:23
5806 citiri
Robert Glință și David Popovici

Înotătorii David Popovici (17 ani) și Robert Glință (24 de ani) au concurat sâmbătă seară în semifinalele probei de 100 m liber, la Campionatele Europene de nataţie în bazin scurt de la Kazan.

În prima din cele două serii semifinale din proba regină a înotului au evoluat ambii români, iar Robert Glință a terminat al treilea (46.64), în timp ce David Popovici a fost al cincilea, în 47.21 secunde.

Per total, doar Robert Glință a prins finala de 8, cu al șaselea timp, David Popovici (al 10-lea timp) mulțumindu-se cu statutul de rezervă la ultimul act al probei, programat duminică.

Tot sâmbătă, David Popovici a cucerit primul său titlu major în competițiile de seniori, medalie de aur în proba de 200 de metri liber.

Medaliat la Europene, trăiește din salariul minim: ”Ori mă mut din țară, ori mă las. Nu se mai poate așa!”
Înotătorul român Andrei Ungur (25 de ani), medaliat cu bronz la Campionatele Europene în bazin scurt de la Otopeni în proba de 100 m spate, în 2023, a dezvăluit dificultățile financiare...
David Popovici, cu gândul la JO 2024: ”Un aur olimpic nu m-ar face mai fericit”
David Popovici, dublu campion european la 100 şi 200 m liber, a cucerit patru medalii de aur la Campionatele Naţionale de înot pentru seniori, tineret şi juniori de la Otopeni, dar principalul...