Prima victorie pentru nationala de polo in turneul de calificare la Olimpiada. Urmeaza meciurile decisive

Miercuri, 17 Februarie 2021, ora 15:55
1877 citiri
Vlad Georgescu

Nationala de polo a Romaniei a invins miercuri, cu scorul de 12-7, reprezentativa Germaniei, la turneul preolimpic de la Rotterdam, si pastreaza sanse de calificare in faza sferturilor de finala.

Conform news.ro, scorul pe reprize a fost 1-1, 4-4, 4-1, 3-1. Jucatorul meciului a fost declarat Vlad Georgescu.

In primele partide din grupa B, nationala Romaniei a fost invinsa de vicecampioana olimpica en-titre, Croatia, scor 6-16, si de Olanda, scor 8-9, si a remizat cu Rusia, scor 9-9. In urma victoriei cu Germania, Romania mai are nevoie de un succes cu Franta, joi, in ultima etapa a grupelor, pentru a se califica in sferturi, acolo unde urmeaza o intalnire cu una dintre nationalele din Grupa A.

Primele patru clasate in fiecare grupa vor juca incrucisat in sferturile de finala, programate in 19 februarie, iar o zi mai tarziu vor avea loc semifinalele si meciurile pentru clasarea pe locurile 5-8.

La Jocurile Olimpice se vor califica primele trei clasate de la Rotterdam, iar aceste echipe se vor alatura celor deja calificate, adica Serbia, Italia, Spania, SUA, Ungaria, Kazakhstan, Australia, Africa de Sud si Japonia.

Ce crede sotul Serenei Williams despre Romania: "Sunt foarte multe documentare in acest sens"

Castigatoarea turneului Australian Open, operata de urgenta

Românii pregătesc scenariul negru al unui război: "Îmi fac bagajele și plec. Eu pentru gunoaiele de la conducere nu îmi risc nici măcar un deget"
Dacă Rusia ar decide să invadeze spațiul NATO, România ar fi o țintă ușoară. Scenariul de coșmar se bazează pe un raport al Centrului de Analiză a Politicii Europene, publicat în urmă...
Schimbare radicală la turneul final. România s-a calificat miraculos, pentru prima dată în istorie
Turneul final al Billie Jean King Cup se va disputa sub formă de tablou eliminatoriu, la Sevilla, între 12 şi 20 noiembrie, a anunţat joi Federaţia Internaţională de Tenis (ITF), care...