Pilotul roman Emanuel Gyenes, pentru a 11-a oara in Raliul Dakar. Locul ocupat in prologul competitiei

Sambata, 02 Ianuarie 2021, ora 16:11
2474 citiri
Emanuel Gyenes

Romanul Emanuel Gyenes s-a clasat pe locul 33 la categoria moto in prologul Raliului Dakar editia 2021, desfasurat sambata la Jeddah (Arabia Saudita) si incheiat cu victoria campionului en titre, americanul Ricky Brabec, conform agerpres.ro.

Gyenes (36 de ani), pilotul echipei Autonet Motorcycle Team, concureaza pe o motocicleta KTM, la fel ca si la editia de anul trecut a cursei, avand ca obiectiv clasarea pe podium la Malle Moto, dupa ce anul trecut a terminat invingator la aceasta clasa, precum si o pozitie in top 30 in clasamentul general.

Bikerul satmarean, aflat la cea de-a 11-a sa participare la Raliul Dakar, a fost cronometrat in 7 minute 04 secunde pe cei 11 km ai prologului de la Jeddah, in care cel mai rapid s-a dovedit Ricky Brabec (6 min 01 sec), urmat de spaniolul Joan Barreda Bort (6 min 07 sec), ambii pe motociclete Honda, in timp ce pe pozitia a treia a fost ocupata de australianul Daniel Sanders, pilotul echipei oficiale a KTM (6 min 14 sec).

Duminica este programata prima etapa a Raliului Dakar 2021, intre Jeddah si Bisha, pe distanta totala de 622 km, din care 277 km probe speciale.

Mihai Tudose, PSD: Noi am mai ieşit pe primul loc şi stăteam în gară şi ne-am uitat cum a trecut trenul
Europarlamentarul Mihai Tudose a declarat sâmbătă că PSD a mai câştigat alegerile în trecut, dar Guvernul a fost format din partidele de pe locul "doi, trei şi un pic din cinci" şi...
Replică tăioasă pentru Piedone. Nicușor Dan a ieșit la atac: "Asta e singura luptă care contează!"
Nicușor Dan este susținut la aceste alegeri de Dreapta Unită, formată din USR, FD și PMP. Edilul, care are de dus o luptă dificilă cu Cristian Popescu Piedone, a ieșit la atac, în cadrul...