La 57 de ani, legendarul Sainz a castigat din nou Raliul Dakar

Vineri, 17 Ianuarie 2020, ora 15:59
3774 citiri

Pilotul spaniol Carlos Sainz (Mini) a castigat vineri Raliul Dakar 2020, desfasurat in premiera in Arabia Saudita, la clasa auto, obtinand al treilea succes dupa cele din 2010 si 2018.

Sainz si copilotul sau, Lucas Cruz, au trecut la conducere clasamentului inca din etapa a treia si si-au mentinut pozitia fruntasa pana la sfarsit. La 57 de ani, Carlos Sainz, dublu campion mondial de raliuri WRC, a devenit cel mai varstnic campion la Dakar, relateaza agentiile internationale de presa.

In clasamentul general, Carlos Sainz a fost urmat de Nassar Al-Attiyah (Toyota), la 6 minute si 21 de secunde, si de francezul Stephane Peterhansel (Mini), la 9 minute si 58 de secunde. Fernando Alonso a ocupat locul 13 la prima sa experienta in cel mai dur raliu al lumii, la aproape 5 ore in spatele invingatorului.

Etapa a 12-a, ultima, cu un parcurs cronometrat de 167 km intre Haradh si Qiddiya, a fost castigata de campionul en titre, qatarianul Nassar Al-Attiyah (Toyota), care a fost urmat in clasament de sauditul Yasir Seaidan si de argentinianul Orlando Terranova. Fernando Alonso, dublu campion mondial de Formula 1, s-a clasat al patrulea.

La clasa quad, victoria i-a revenit chilianului Ignacio Casale, la al treilea triumf dupa cele din 2014 si 2018. La camioane s-a impus echipajul rus format din Andrei Karghinov, Andrei Mokeev si Igor Leonov (Kamaz), in timp ce la clasa SSV invingator a fost echipajul american format din Casie Currey si Sean Berriman.

Editia 2020 a Raliului Dakar a fost umbrita de decesul pilotului portughez Paulo Goncalves, in urma unei cazaturi suferite duminica in timpul etapei a saptea de la clasa moto

Plângeri la DNA și ANI împotriva lui Cristian Popescu Piedone. USR îl acuză că și-a angajat ”rudele și pilele” la primărie
USR va depune plângeri la Agenţia Naţională de Integritate şi Direcţia Naţională Anticorupţie împotriva lui Cristian Popescu Piedone şi a caracatiţei cu rude şi pile pe care a...
Ciolacu nu-l lasă pe Robert Negoiță să intre în cursa pentru Capitală: "E candidat la Sectorul 3 și lucrurile așa vor rămâne"
Premierul Marcel Ciolacu a declarat vineri, 19 aprilie, că a discutat cu liderul PNL, Nicolae Ciucă, şi au ajuns la concluzia că Robert Negoiţă este un candidat foarte bun al alianţei PSD -...