Italianul Marco Bezzecchi, invingator in MP al Stiriei la clasa Moto2

Duminica, 23 August 2020, ora 16:30
1223 citiri

Italianul Marco Bezzecchi (Kalex) s-a impus la clasa Moto2 in Marele Premiu al Stiriei din Campionatul Mondial de motociclism viteza, duminica, pe circuitul de la Spielberg (4,318 km), invingandu-l pe coechipierul sau spaniol Jorge Martin, care a trecut primul linia de sosire, insa a pierdut un loc fiindca a depasit limitele pistei la ultimul viraj.

Bezzecchi, care are 21 de ani, a obtinut prima sa victorie la Moto2, noteaza AFP. Cronometrat in 37 min 12 sec 461/1000, el a fost urmat cu acelasi timp de Jorge Martin. Al treilea, la 1 sec 027/1000, a fost americanul Remy Gardner (Kalex), fiul fostului campion mondial Wayne Gardner.

Cursa a fost marcata de numeroase cazaturi, printre care cea a spaniolului Aron Canet si a britanicului Sam Lowes.

In Campionatul Mondial, italianul Luca Marini (Kalex), locul 7 duminica, ramane lider, cu 87 de puncte, urmat de compatriotul si coechipierul sau Enea Bastianini, locul 10 in MP al Stiriei, si de Jorge Martin, ambii cu 79 de puncte.

Dupa ccum s-a anuntat, la Moto3 a incheiat invingator italianul Celestino Vietti (KTM), cu timpul de 37 min 10 sec 319/1000. El a fost urmat pe podium de compatriotul sau Tony Arbolino (Honda), la 410/1000, si de japonezul Ai Ogura (Honda), la 938/1000.

Clasat pe locul 5 duminica, spaniolul Albert Arenas (KTM) ramane liderul Campionatului Mondial la Moto3, cu 106 puncte, devansandu-i pe Ai Ogura, 81 puncte, John McPhee, 67 puncte, Celestino Vietti, 66 puncte etc.

Ciolacu este sigur de victoria lui Firea la Capitală: ”Va câștiga şi cu Piedone, şi fără Piedone”
Indiferent dacă Cristian Popescu Piedone se va retrage sau nu din cursa electorală, Gabriela Firea va fi noul primar al Capitalei, este convins Marcel Ciolacu. Premierul a precizat miercuri,...
Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#motociclism, #Campionatul Mondial de Motociclism, #Marco Bezzecchi , #stiri din sport