CSM Bucuresti intra in istorie, castigand prima cupa europeana pentru voleiul romanesc feminin

Duminica, 03 Aprilie 2016, ora 16:53
10909 citiri

CSM Bucuresti a triumfat in Cupa Challenge, dupa o victorie clara cu turcoaicele de la Trabzon, scor 3-1, reusind o performanta istorica, si anume prima cupa europeana cucerita de o trupa de volei feminin din Romania.

Primul set a fost unul echilibrat, cu fetele de la CSM reusind un final de prima mansa inspirat, scorul fiind de 25-23, la limita asadar.

Setul secund a fost terminat cu 25-13, dupa acesta, matematic, fetele noastre devenind campioane in Challenge Cup.

Partea a treia a fost una mai buna facuta de gazde, care au si castigat mansa, tardiv insa, scor 25-20.

Ultimul set a fost simplu pentru noi, 25-20 pentru CSM, care bifeaza o performanta uriasa.

CSM, o grupare care s-a infiintat acum 9 ani, devine a doua echipa romaneasca de volei fete din 1974 incoace care obtine o medalie intr-o competitie europeana, dupa ce Dinamo Bucuresti lua bronzul in Cupa Cupelor.

Sa spunem ca Challenge Cup este a treia competitie europeana ca valoare, dupa Liga Campionilor si Cupa CEV.

Desfasurarea intalnirii:

16.52: MECI FACUT DE ROMANCE! CSM Bucuresti castiga cu 3-1, ultimul set a fost castigat la 20!

16.49: 21-18, inca 4 puncte pana la victorie.

16.42: Conducem cu 15-12.

16.30: 7-5 pentru fetele noastre, in setul 4.

16.21: Set pentru Trabzon, 25-20, 2-1 pentru CSM astazi.

16.19: 22-20 pentru gruparea din Turcia.

16.14: 16-16 in acest set.

16.08: 12-11 Trabzon in setul 3.

15.54: 2-0, CSM BUCURESTI CUCERESTE DEJA CUPA CHALLENGE! Chiar daca pierdem cu 3-2 acest meci, matematic, la general, romancele sunt invingatoare. Este prima cupa europeana cucerita de voleiul romanesc.

15.52: 23-13, inca 2 puncte pentru CSM.

15.50: 20-11, ne mai despart doar 5 puncte!

15.48: 17-9, CSM este la 8 puncte de Cupa Challenge!

15.42: 12-6, fetele noastre zboara spre o cupa europeana istorica.

15.40: 9-5, CSM se apropie usor-usor de marele trofeu!

15.36: 6-3, fetele noastre detin controlul acum.

15.33: 3-2, inceput bun pentru CSM.

15.28: SET CSM Bucuresti! 25-23 si fetele noastre sunt la un pas de o performanta uriasa in voleiul romanesc.

15.26: 23-22 pentru Trabzon!

15.24: 21-21, final de set foarte strans in Turcia!

15.23: 20-19 pentru Trabzon, CSM cere time-out.

15.21: 18-18, se merge cap la cap acum, pe finalul primului set.

15.19: 16-16, reusim sa egalam situatia pe tabela.

15.16: 15-12 Trabzon, fetele noastre si-au mai revenit putin.

15.13: 12-7, turcoaicele au preluat controlul setului 1.

15.11: 10-7 Trabzon, revenire foarte buna a gazdelor!

15.08: 7-5 CSM, fetele din Turcia au strans jocul.

15.04: 5-2, inceput bun pentru fetele noastre.

15.01: Incepe meciul din Turcia!

In tur, la Bucuresti, miercuri seara, CSM a invins cu 3-1 la seturi, avand nevoie asadar acum de doar 2 manse castigate, pentru a cuceri acest trofeu, care ar fi primul in istoria voleiului romanesc la nivel de cupe europene.

Meciul din tur a durat o ora si 35 de minute, Roxana Bacsis fiind MVP-ul nostru, cu 23 de puncte reusite.

Partida este televizata in Romania pe DigiSport 3.

Cum trec partidele peste mesajul anticorupție aruncând în cursa pentru locale candidați certați cu legea
Deși de-a lungul timpului au spus că se delimitează de acțiunile colegilor certați cu legea, iar unii chiar au strâns electorat în jurul „luptei anticorupție”, astăzi, partidele își...
Candidat comun PSD-PNL la alegerile prezidențiale? Băsescu: ”Spuneţi-mi care din partidele astea ar fi de acord să susţină candidatul celuilalt? Eu zic că niciunul”
Fostul preşedinte Traian Băsescu a afirmat duminică seara, 28 aprilie, că nu vede posibilitatea ca PSD şi PNL să aibă un candidat comun la alegerile prezidenţiale. „Nu. Spuneţi-mi...
#CSM Bucuresti live finala Cupei, #Cupa Challenge CSM Trabzon, #CSM versus Trabzon live score , #volei