Record mondial de juniori stabilit de un inotator roman: "Abia astept sa vad ce pot realiza la Tokyo"

Miercuri, 07 Iulie 2021, ora 13:15
2517 citiri
David Popovici

Inotatorul David Popovici, in varsta de 16 ani, a declarat miercuri ca este extrem de bucuros pentru recordul mondial pe distanta de 100 metri liber la juniori, subliniind ca abia asteapta sa evolueze la Jocurile Olimpice.

"Pe cand mai aveam vreo 25 de metri de inotat stiu ca am zambit pur si simplu. M-am gandit la cat de bine ma simt si ca de abia astept sa iau o medalie impreuna cu stafeta. Ma bucur enorm pentru acest record si abia astept sa vad ce pot realiza la Tokyo. Eu si cu toata echipa din spatele meu am lucrat mii de ore pentru a putea atinge aceasta performanta. Le multumesc din suflet tuturor! Este o medalie meritata, cu siguranta", a declarat Popovici pentru site-ul forului national de natatie.

Stafeta de 4x100 m liber masculin a Romaniei a cucerit medalia de argint, cu timpul de 3:19.93 minute, la Campionatul European de inot pentru juniori. Intrat primul in bazin, David Popovici, a stabilit un nou record mondial de juniori pe distanta de 100 de metri liber, cu timpul de 47.56 secunde.

Alaturi de David, ca parte a stafetei medaliate cu argint, au mai urcat azi pe podiumul de la Foro Italico Swimming Pool Complex urmatorii: Mihai Gergely, Stefan Cozma si Patrick Dinu.

Medalia de aur in aceasta proba a fost cucerita de Rusia (3:19.66), iar pe treapta a treia a podiumului a urcat Polonia (3:19.96).

Tot marti seara, Vlad Stancu s-a clasat pe locul al saselea in finala de la 400 m liber, cu timpul de 3:53.09 min.

David Popovici, cu gândul la JO 2024: ”Un aur olimpic nu m-ar face mai fericit”
David Popovici, dublu campion european la 100 şi 200 m liber, a cucerit patru medalii de aur la Campionatele Naţionale de înot pentru seniori, tineret şi juniori de la Otopeni, dar principalul...
David Popovici a luat al patrulea aur în patru zile la Otopeni. Ce planuri are pentru JO: ”Lumea așteaptă...sănătate!”
David Popovici a câştigat, sâmbătă, medalia de aur în proba de 100 m liber din cadrul Campionatului Naţional de înot în bazin de 50 m pentru seniori, tineret şi juniori I-II, competiţie...