Aur pentru România la judo: Adrian Şulcă a câştigat medalia la Campionatul European U21

Vineri, 10 Septembrie 2021, ora 18:16
2473 citiri
FOTO EJU

Sportivul Adrian Şulcă a câştigat, vineri, medalia de aur la categoria 73 kilograme, la Campionatul European under 21, din Luxemburg.

Adrian Şulcă a avut primul tur liber, iar în prima partidă s-a impus în faţa rusului Kantemir Khazhmetov. Şi-a dominat şi adversarii ulteriori, moldoveanul Tonofrei Ion şi spaniolul Javier Pena Insausti, iar în semifinală l-a învins pe Vicenzo Pelligra din Italia.

În finala categoriei, Şulcă l-a învins pe slovenul Jus Mecilosek prin Wazari.

Adrian Şulcă este component al naţionalei de tineret şi este pregătit de Emil Morar.

O cubaneză a obținut cel mai bun rezultat al României la Campionatul European
Sportiva română de origine cubaneză Amanda Zuaznabar-Torres s-a clasat pe locul 7 la cat. 63 kg, vineri, la Campionatele Europene de judo de la Zagreb (Croaţia). Amanda Zuaznabar-Torres a...
Cum s-a descurcat Thailien Castillo-Garcia la debutul pentru România
Sportiva română Thailien Castillo-Garcia a fost învinsă de austriaca Laura Kallinger în turul doilea al cat. 57 kg, joi, la Campionatele Europene de judo de la Zagreb (Croaţia). Acesta a...