Câte locuri va urca Sorana Cîrstea în clasamentul WTA după parcursul fenomenal de la Miami

Sambata, 01 Aprilie 2023, ora 06:10
3930 citiri
Sorana Cîrstea FOTO WTA

Sorana Cîrstea a ajuns până în semifinale la Miami Open, unde a fost învinsă de Petra Kvitova.

Înaintea turneelor Indian Wells și Miami, Sorana Cîrstea risca să iasă din Top 100. Dar evoluțiile extraordinare de la aceste turnee, au readus-o în Top 50.

Mai precis, începând de luni, Sorana Cîrstea va ocupa locul 41 în clasamentul WTA, o ascensiune de 33 de poziții!

Pentru Cîrstea a fost prima semifinală de turneu WTA 1000 după zece ani. În 2013, ea ajungea până în finală la Rogers Cup, fiind învinsă în ultimul act de Serena Williams.

Românca a obţinut un premiu de 352.635 dolari şi 390 de puncte. Finalista învinsă va obţine 662.360 de dolari şi 650 de puncte, iar campioana va fi recompensată cu 1.262.220 dolari şi 1000 de puncte.

Eliminată fără drept de apel la Madrid, Sorana Cîrstea a vorbit despre Simona Halep: ”Capitol închis”
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a fost învinsă fără drept de apel de poloneza Iga Swiatek, liderul mondial, cu 6-1, 6-1, sâmbătă, în runda a treia a turneului WTA 1.000 de la...
Iga Swiatek a defilat în fața Soranei Cîrstea. Liderul WTA a predat o lecție de tenis
Poloneza Iga Swiatek, liderul WTA, și Sorana Cîrstea, numărul 30 mondial, s-au întâlnit în turul trei al turneului de la Madrid. Meciul a curs într-o singură direcție, iar poloneza Iga...