Rusoaica bătută de Sorana Cîrstea s-a plâns la româncă în timpul meciului: ”Nu mi se pare precis”

Luni, 25 Martie 2024, ora 09:47
18931 citiri
Sorana Cîrstea a învins-o pe Kasatkina FOTO X

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 8.770.480 de dolari, duminică, după ce a dispus de rusoaica Daria Kasatkina, cu 7-5, 6-2.

Cîrstea (33 ani, 24 WTA), cap de serie numărul 19, a obţinut victoria după o oră şi 28 de minute. Kasatkina a condus cu 3-0 şi 4-2, dar apoi Cîrstea a reuşit trei ghemuri consecutive, câştigând primul set cu 7-5. Actul secund a fost dominat de Sorana, care s-a impus cu 6-2.

În timpul primului set a avut loc și un moment tensionat, în care Daria Kasatkina a contestat sistemul Hawk-Eye

”Era un punct destul de important, minge de game pentru mine, să ajung la 3-4. Serviciul i s-a părut out, și mie la fel. S-a plâns, s-a plâns și la mine. I-am zis că decizia a fost luată de Hawk-Eye. Nu mi se pare extrem de precis, sunt multe greșeli. Vezi urma, iar pe televizor îți arată complet altceva. Sunt greșeli și de o parte și de alta, îți asumi. I-am zis că sunt greșeli care se echilibrează la final de meci”, a recunoscut Sorana Cîrstea, conform Gsp.ro.

Adversară surpriză pentru Sorana Cîrstea la WTA Madrid. Cu cine va debuta românca
Turneul WTA 1000 de la Madrid a programat astăzi primele meciuri de pe tabloul principal feminin, care au stabilit adversara Soranei Cîrstea în turul al doilea. Cap de serie 27, Sorana...
Eliminată fără drept de apel la Madrid, Sorana Cîrstea a vorbit despre Simona Halep: ”Capitol închis”
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a fost învinsă fără drept de apel de poloneza Iga Swiatek, liderul mondial, cu 6-1, 6-1, sâmbătă, în runda a treia a turneului WTA 1.000 de la...