Sorana Cîrstea, calificare formidabilă, după o revenire de poveste contra campioanei de la Wimbledon. Ce s-a întâmplat în sferturi la Dubai

Joi, 22 Februarie 2024, ora 14:51
7911 citiri
Sorana Cîrstea

Sorana Cîrstea, locul 22 WTA, s-a calificat joi în semifinalele turneului de categorie WTA 1000 de la Dubai.

După ce în tururile anterioare le-a învins pe Sofia Kenin, Veronika Kudermetova și Donna Vekic, Sorana Cîrstea a mai obținut o victorie magnifică în meciul contra campioanei de la Wimbledon, Marketa Vondrousova, favorita 7 și locul 8 WTA. Românca s-a impus cu 2-6, 7-6, 6-2, obținând o calificare formidabilă.

Vondrousova a condus cu 6-2, 5-1, după care Sorana a avut o revenire de poveste, câștigând setul doi (7-6), după ce a salvat 6 mingi de meci.

Românca urmează să evolueze în semifinale cu italianca Jasmine Paolini, care a beneficiat de retragerea Elenei Rîbakina înaintea meciului din sferturi.

Pentru a intra în premieră în Top 20 mondial, Cîrstea are nevoie de o calificare în finală la Dubai.

CSM București, meci de coșmar în sferturile Ligii Campionilor. Ce șanse de calificare mai au ”tigroaicele”
Campioana CSM Bucureşti a fost învinsă duminică, pe teren propriu, de formaţia Metz Handball, scor 27-24 (15-14), în manşa tur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Returul va...
Jucătoarea care a sărit în apărarea Simonei Halep și-a anunțat retragerea. Ce record fabulos deține în WTA
Franţuzoaica Alizé Cornet se va retrage după Openul Franţei, a anunţat la Canal+, sâmbătă seara. Aflată pe locul 11 în lume în 2009, Alizé Cornet şi-a lăsat amprenta asupra tenisului...