Sorana Cîrstea a spulberat o moldoveancă la turneul din Catalonia. Cu cine va juca în faza următoare

Miercuri, 03 Mai 2023, ora 17:37
2331 citiri
Sorana Cîrstea

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat, miercuri, în optimile de finală ale turneului WTA 125 de la Reus (Catalonia, Spania), dotat cu premii totale de 100.000 de euro, după ce a trecut de spaniola Aliona Bolsova cu 7-5, 6-0.

Cîrstea (33 ani, 44 WTA), a doua favorită a competiţiei, a obţinut victoria după o oră şi 24 de minute în faţa jucătoarei născute la Chişinău (25 ani, 130 WTA).

Primul set a fost echilibrat, dar Cîrstea a reuşit singurul break, la 6-5, după care a controlat categoric actul secund, adjudecat cu 6-0.

Bolsova nu şi-a creat nicio minge de break în acest meci.

Cîrstea are acum 2-1 în meciurile directe cu Bolsova, pe care a învins-o în 2019, în turul al doilea al US Open, cu 3-6, 6-4, 6-2. Românca şi-a luat atunci revanşa după ce fusese întrecută câteva luni mai devreme, în turul secund la Roland Garros, cu 7-6 (7/5), 7/6 (7/3).

Cîrstea şi-a asigurat un cec de 1.740 de euro şi 15 puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta pe jucătoarea slovacă Anna Karolina Schmiedlova (28 ani, 96 WTA).

Singurul duel cu Schmiedlova s-a desfăşurat în 2014, la Pattaya (Thailanda), în primul tur, iar Sorana a câştigat cu 6-1, 6-3.

Întâlnire specială pentru Sorana Cîrstea la WTA Madrid: ”Cu frumusețea asta!” FOTO
Tenismena Sorana Cîrstea, locul 30 mondial, se află în aceste zile la Madrid, unde e calificată direct în turul doi al turneului de 1000 de puncte din capitala Spaniei. Cap de serie...
Rusia „investește” sume colosale ca să destabilizeze Moldova
Crearea la Moscova a blocului „Победа” („Victorie”) de către condamnatul fugar Ilan Șor este investigată de procurorii moldoveni sub aspectul trădării de patrie. Anunțul a...