Sorana Cîrstea e în semifinale la Istanbul. Românca își apără trofeul. Cu cine va juca în careul de ași

Vineri, 22 Aprilie 2022, ora 19:20
2690 citiri
Sorana Cîrstea

Sorana Cîrstea, locul 24 WTA şi cap de serie numărul 2, s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului de categorie WTA 250 de la Istanbul.

Cîrstea a învins-o în sferturile de finală pe Julia Grabher din Austria, locul 194 WTA, scor 7-5, 6-1, într-o oră şi 18 minute.

În faza următoare, Sorana Cîrstea o va întâlni pe câştigătoarea meciului Anna Bondar (Ungaria), 72 WTA – Veronika Kudermetova (Rusia), 29 WTA şi favorită 3.

“Ea a jucat foarte bine astăzi şi mi-a luat ceva timp să mă adaptez. M-a făcut să muncesc mult astăzi. Însă am jucat din ce în ce mai bine. Sunt foarte bucuroasă că sunt din nou în semifinale aici, la Istanbul”, a declarat românca după meciul din sferturi.

Prin calificarea în semifinale, Sorana Cîrstea şi-a asigurat un premiu de 10.000 de dolari şi 110 puncte.

Cîrstea este deţinătoarea trofeului.

Adversară surpriză pentru Sorana Cîrstea la WTA Madrid. Cu cine va debuta românca
Turneul WTA 1000 de la Madrid a programat astăzi primele meciuri de pe tabloul principal feminin, care au stabilit adversara Soranei Cîrstea în turul al doilea. Cap de serie 27, Sorana...
Tragere la sorți de coșmar pentru românce la WTA Madrid. Ce s-a întâmplat cu Simona Halep
Organizatorii turneului WTA 1000 de la Madrid au efectuat duminică tragerea la sorți a tabloului principal feminin, acolo unde se află trei jucătoare din România. În absența Simonei...