Sorana Cîrstea, duel infernal cu lidera mondială Iga Swiatek, pentru un loc în semifinale la Indian Wells. Cum s-a desfășurat meciul

Vineri, 17 Martie 2023, ora 00:40
10304 citiri
Sorana Cîrstea

Tenismena Sorana Cîrstea (83 WTA) a evoluat joi seară în sferturile de finală ale turneului de 1000 de puncte de la Indian Wells, împotriva liderei mondiale, poloneza Iga Swiatek.

Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturi la Indian Wells după ce a învins-o, miercuri, pe sportiva franceză Caroline Garcia, locul 5 WTA. Cîrstea s-a impus cu scorul de 6-4, 4-6, 7-5, după un meci care a durat două ore şi 23 de minute. În schimb, Iga Swiatek a trecut de britanica de origine română Emma Răducanu cu 6-3, 6-1, după ce cu un tur înainte o învinsese pe Bianca Andreescu.

Meciul dintre Cîrstea și Swiatek a fost dominat de poloneză, care s-a impus cu 6-2, 6-3. În semifinale, Swiatek se va confrunta cu kazaha Elena Rîbakina.

DESFĂȘURAREA LIVE:

*Swiatek se califică în semifinale, scor 6-2, 6-3.

*2-0 Swiatek, care face primul break.

*A început meciul, cu Swiatek la serviciu.

Întâlnire specială pentru Sorana Cîrstea la WTA Madrid: ”Cu frumusețea asta!” FOTO
Tenismena Sorana Cîrstea, locul 30 mondial, se află în aceste zile la Madrid, unde e calificată direct în turul doi al turneului de 1000 de puncte din capitala Spaniei. Cap de serie...
Campioana Dinamo, victorie uriașă într-o atmosferă electrizantă. Când se decide calificarea în Final 4
Campioana Dinamo Bucureşti a învins marţi, pe teren propriu, într-o atmosferă electrizantă, formaţia daneză Skjern Handbold, scor 28-27 (14-15), în turul sferturilor de finală ale...