Sorana Cîrstea e în sferturi la Indian Wells: de când nu mai bătuse românca o jucătoare din Top 5

Miercuri, 15 Martie 2023, ora 05:59
1954 citiri
Sorana Cîrstea

Sorana Cîrstea a reușit o performanță extraordinară, calificându-se în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA 1000 de la Indian Wells.

Sorana Cîrstea (83 WTA) nu s-a speriat de adversara ei, Caroline Garcia (locul 5 mondial), pe care a învins-o în trei seturi, scor 6-4, 4-6, 7-5. Durata totală a partidei: două ore și 23 de minute.

"Nu am câștigat niciodată împotriva ei până acum. Știam ca e agresivă, știam că e în formă, înseamnă mult pentru mine că am reușit victoria", a spus Sorana după meci.

Pentru jucătoarea noastră, victoria cu Garcia e de o însemnătate deosebită. Conform informațiilor furnizate de Daniel Radu, ea nu mai reușise să învingă o adversară din Top 5 din 2017, când a trecut de Karolina Pliskova în turul trei la Beijing, scor 6-1, 7-5.

Eroina de la Stuttgart: a jucat trei meciuri de trei ore și a ajuns în semifinale. Cum arată careul de ași
Jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek (1 WTA, principala favorită) s-a calificat vineri seara în semifinalele turneului WTA 500 de la Stuttgart (Germania), dotat cu premii totale de 802.237...
Emma Răducanu a făcut un meci mare la WTA Stuttgart, contra liderei mondiale Iga Swiatek VIDEO
Tenismena britanică de origine română Emma Răducanu a fost eliminată în sferturi la turneul WTA 500 de la Stuttgart. Emma Răducanu (303 WTA) a făcut un meci mare contra liderei mondiale...
#Sorana Cirstea, #Caroline Garcia, #indian wells, #Iga Swiatek, #Emma Raducanu , #stiri tenis