Sorana Cîrstea, hărțuită de un spectator la Wimbledon. Românca a cerut ajutorul arbitrului: ”Trebuie să faci ceva”

Marti, 28 Iunie 2022, ora 10:26
5886 citiri
Sorana Cîrstea

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat în runda a doua a turneului de Mare Şlem de la Wimbledon, luni, după ce a învins-o pe sârboaica Aleksandra Krunic, cu 7-6 (5), 7-6 (1).

Cîrstea (32 ani, 32 WTA) a obţinut victoria după o oră şi 44 de minute.

Sorana Cîrstea a controlat jocul în ambele seturi, însă de fiecare dată a avut probleme cu finalizarea lor. În primul act, românca a condus cu 2-0, 4-1 şi 5-2, a ratat două mingi de set la 5-3 şi apoi a fost egalată. În tiebreak, a început bine, cu 2-0, dar apoi Krunic (29 ani, 107 WTA) a echilibrat situaţia. Cîrstea a reuşit să câştige ultimele două puncte de la 5-5, câştigând cu 7-5.

În setul al doilea, Krunic a condus cu 1-0 şi 2-1, dar apoi Cîrstea a preluat controlul şi s-a desprins la 5-3. A servit pentru meci la 5-4, însă a fost egalată şi s-a ajuns din nou în tiebreak, unde a câştigat primele şase puncte, tranşând soarta setului şi a meciului.

Meciul a fost marcat și de un moment tensionat, în tie-break-ul primului set, la scorul de 3-2 pentru Krunic, când Sorana s-a dus la arbitru pentru a se plânge de un spectator care o deranja vizibil.

„Nu știu cine e, comentează la fiecare punct. Ești arbitru de scaun, nu-mi face bine, trebuie să faci ceva”, i-a spus Cîrstea arbitrului. Acesta a întrebat-o pe tenismenă dacă știe cine e fanul gălăgios, dar românca nu l-a putut indica, întorcându-se pe teren pentru a continua partida.

Despărțire pentru Sorana Cîrstea după eliminarea de la Miami: ”Îmi va fi dor să te am alături”
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a oprit în optimile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Miami (SUA), fiind învinsă în două seturi, 6-3, 6-2, de americanca Danielle...
Reacție urâtă la adresa Simonei Halep: "Nu-mi place că primește wild-carduri". Ce spune Sorana Cîrstea despre revenirea rivalei sale în tenis
Deși s-a comportat onorabil la Miami și a fost întâmpinată cu simpatie, nu toată lumea pare fericită cu revenirea Simonei Halep pe teren. Conform Sportskeeda, sunt destui fani care că...