Capăt de drum pentru Sorana Cîrstea la US Open. Momentul psihologic care a decis partida

Joi, 01 Septembrie 2022, ora 20:38
4596 citiri
Sorana Cirstea. Foto: Facebook / Sorana Cirstea

Sorana Cîrstea, locul 37 WTA, a ratat, joi, calificarea în turul trei al turneului de grand slam US Open, fiind învinsă în runda secundă de favorita 13, Belinda Bencic (Elveţia, 13 WTA), scor 3-6, 7-5, 6-2. Cîrstea a condus cu 5-3 în setul doi.

Meciul a durat două ore şi 27 de minute.

În setul doi, Sorana Cîrstea a condus cu 5-3 și a servit pentru meci. Românca a pierdut patru game-uri la rând și meciul s-a dus în decisiv, acolo unde s-a impus Belinda Bencic.

În runda următoare, Bencic o va întâlni pe câştigătoarea meciului Karolina Pliskova (Cehia, 22 WTA) – Marie Bouzkova (Cehia, 41 WTA).

Pentru participarea în turul doi, Sorana Cîrstea a obţinut 121.000 de dolari.

Sorana Cîrstea, după victoria spectaculoasă de la Madrid: ”Prima oară e un pic dificil”
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat, joi, în runda a treia a turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.679.965 de euro, după ce a învins-o pe...
Cum nu se putea mai rău pentru Sorana Cîrstea. Ce urmează pentru româncă la WTA Madrid
Poloneza Iga Swiatek, liderul WTA, s-a calificat, joi, în turul trei la turneul de la Madrid, fază în care o va înfrunta pe Sorana Cîrstea, numărul 30 mondial şi favorită 27. Swiatek a...