Sorana Cîrstea a fost eliminată de la Roland Garros. Românca a câștigat primul set, însă nu a putut să-i facă față americancei Stephens până la final

Miercuri, 25 Mai 2022, ora 18:55
2080 citiri
Sorana Cîrstea

Sorana Cîrstea, locul 27 WTA şi cap de serie numărul 26, a fost eliminată, miercuri, în turul al doilea al turneului de la Roland Garros.

Ea a fost învinsă, cu scorul de 3-6, 6-2, 6-0, de americanca Sloane Stephens, locul 64 WTA, după un meci care a durat o oră şi 54 minute.

Mai departe, Stephens va evolua cu Camila Osorio din Columbia, locul 66 WTA, sau cu Diane Parry, locul 97 WTA.

Calificarea în turul al doilea este recompensată cu un premiu de 86.000 de euro şi cu 70 de puncte WTA.

Anul trecut, Sorana Cîrstea a a ajuns în optimi, iar cea mai bună performanţă a ei la Roland Garros a fost calificarea în sferturi, în 2009.

Sorana Cîrstea a încheiat rapid conturile cu WTA Stuttgart. Singura bucurie a româncei
Tenismena Sorana Cîrstea, locul 29 mondial, are parte de un debut dezastruos al sezonului pe zgură, ea fiind eliminată prematur la turneul WTA 500 de la Stuttgart. Astfel, în primul tur,...
Sorana Cîrstea debutează azi la WTA Stuttgart, contra singurei jucătoare care n-a auzit de Simona Halep. Ora meciului
Sorana Cîrstea (locul 29 mondial) este singura româncă prezentă pe tabloul turneului WTA 500 de la Stuttgart, în Germania, ea urmând să debuteze marți dup-amiază. Ca de obicei, miza...
#Sorana Cirstea, #Sorana Cirstea tenis rezultate, #Sorana Cirstea Roland Garros , #Roland Garros