Cum a vandut primarul din Caransebes un munte cu un milion de lei (Video)

Luni, 22 Iulie 2013, ora 11:03
Cum a vandut primarul din Caransebes un munte cu un milion de lei (Video)
Foto: Arhiva

Primarul din Caransebes, Ion Marcel Vela, a vandut in urma cu patru ani, pe un milion de lei, unui cetatean italian, un munte cu o suprafata de peste 400 de hectare.

Potrivit B1 TV, afacerea i-a adus edilului mai mai multe plangeri penale. Pe langa faptul ca a obtinut aproximativ 4 lei pe metru patrat de teren, un pret mult prea mic, Consiliul Local al Municipiului Caransebes nu a organizat nicio licitatie.

Terenul vandut are o suprafata de 426 de hectare, aflat in apropierea comunei Zavoi, si a fost vandut in 2009 de Primaria Municipiului Caransebes pentru suma de un milion de lei (230.000 de euro), lui Luigi Giampetruzzi.

In contractul de vanzare-cumparare, se precizeaza insa ca, de fapt, cumparatorul este cetatean roman. Dar potrivit altor documente oficiale, Giampetruzzi detine doar un permis de sedere in Romania, fiind de fapt cetatean italian.

O alta problema o constituie faptul ca, desi vanzarea a fost aprobata conform unei hotarari de Consiliul Local din luna martie 2009, aceasta lipseste de pe site-ul Primarei Caransebes.

 Articol citit de 16819 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    magog
    22.07.2013, 13:23
    Pedeapsa trebuie sa fie atit de aspra
    incit personajul sa nu mai vada lumina zilei!
    Asteptam Justitia!
    tudorion46
    22.07.2013, 15:21
    o sa astepti mult si bine
    cine stie cati munti au mai fost vanduti pana acum!
    stai linistita ca nu face nimeni ordine, dintre cei cu raspunderi in acest sens.
    suprafete mari de teren agricol au fost si sunt vandute strainilor pt ca romanii nu au ce face cu el, fiind greu de muncit si din lipsa de bani acestea se vand la un pret derizoriu.
    crezi ca intereseaza problema asta pe cine dintre cei ce stau in scaunele guvernului?
    kott
    22.07.2013, 13:09
    pedeapsa capitala
    ar fi prea blanda pentru astfel de primari si consilieri si din pacate tara e plina de astfel de rebuturi. Blestemat fie decembrie 89!
    MacGigi
    22.07.2013, 15:36
    Draga Kott, gresiti. Decembrie 89 a fost bine! Dar din pacate
    au aparut citiva tovarasi care au stricat chermeza! Ar trebui sa fiti mai precis si selectiv in aprecieri. De exemp'lu, ati putea sa il injurati pe Iliescu, sau pe Petre Roman, sau pe Nastase si alti Vanghelii, Funerii, Sirbi, + toata smala care urmeaza!
    Da nume, draga Kott, da nume!
    Constant
    22.07.2013, 11:47
    Propun ca omul de "afaceri" din Caransebes sa ia locul lui Fenechiu
    in arhi-cinstitul guvern Ponta. A trecut examenul de admitere cu brio!
    Asta nu umbla numai cu cioara vopsita, asta vinde direct muntii! Ce clasa are!!!
    nicolae
    22.07.2013, 11:30
    Maiiii.... aritmetica....
    Unde vezi tu 4 lei/ metru patrat? Cam lipsisi de la orele de aritmetica.... Pai daca e vornba de 426 hectare x10.000 mp = 4.260.000 mp. Asta inseamna 0,24 lei/ mp. Daca stii ceva de 4 lei, diferenta o fi spaga. Si .... mai urmeaza niscai cursuri de aritmetica si nu o sa-ti strice.
    22.07.2013, 11:15
    primarul
    să plătească in consecință cu toată averea familiei lărgite, țara să-și recupereze muntele (de fapt pădurile, pășunile...).
    Ghilotina
    22.07.2013, 11:55
    inca un escroc .... si el si toti aia din CL ;
    Ma , nici macar un singur om cu constiinta !??