Motivul pentru care părinții lui Jannik Sinner n-au mers la finala de la Australian Open

Miercuri, 31 Ianuarie 2024, ora 16:49
3622 citiri
Jannick Sinner FOTO facebook

Jannik Sinner (favorit nr. 4) a câştigat duminică marele trofeu la Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului, după ce l-a învins în finală, în cinci seturi, 3-6, 3-6, 6-4, 6-4, 6-3, pe rusul Daniil Medvedev (3 ATP, favorit nr. 3).

În timpul ceremoniei de după încoronarea primului său Grand Slam, duminică, la Australian Open, Jannik Sinner le-a adus un tribut de aplaudat părinților săi, care l-au lăsat întotdeauna să facă propriile alegeri. La 12 ani, el era vice campion național la schi, dar apoi s-a concentrat doar pe tenis.

În cadrul unei conferințe de presă, Darren Cahill a vorbit și el la superlativ despre părinții lui Sinner, dezvăluind de asemenea motivul pentru care aceștia nu au fost prezenți la marea finală.

"Ceea ce vedem la Jannik este că este incredibil de respectuos pe teren, fie față de arbitri, de băieții de mingi sau de arbitrii de linie, dar și în afara terenului cu șoferii, cu oamenii de la restaurant. A fost crescut foarte bine. Are picioarele pe pământ. Părinții lui sunt exact ca el. Tatăl său are același zâmbet, el este bucătar.

Vrem să vină cât mai des alături de noi, pentru că mâncăm foarte bine când este aici. Sunt un pic trist că nu poate fi cu noi, dar este un drum lung de parcurs din Italia până în semifinale sau în finală și nu se știe niciodată cu adevărat ce se poate întâmpla. Cred că ei cred un pic în destin. Nu au vrut să ia avionul ca să strice totul, probabil e vorba de superstiție", a transmis Cahill în Australia.

Sportiva din România care a câștigat a cincea oară Liga Campionilor. Cum s-a descurcat în finală, contra unei conaționale
Jucătoarea română de tenis de masă Elizabeta Samara a câştiga pentru a cincea oară în carieră Liga Campionilor europeni şi pentru a treia oară consecutiv cu formaţia poloneză KTS Enea...
Surpriză în finală. Echipa care a învins campioana și a cucerit primul titlu din istorie
CSO Voluntari 2005 a câştigat în premieră titlul de campioană naţională la volei feminin, după ce a învins-o pe deţinătoarea titlului, CSM Volei Alba-Blaj, cu 3-1 (19-25, 25-22, 25-19,...