Surpriză mare în tenisul feminin! Cine este performera weekendului în circuitul WTA

Luni, 19 Septembrie 2022, ora 07:04
2972 citiri
Siniakova s-a impus la turneul de la Portoroz FOTO facebook

Surpriză mare în ultimul act al competiției desfășurate la Portoroz, în Slovenia, unde Ana Bogdan a atins faza semifinalelor.

Jucătoarea cehă Katerina Siniakova, locul 82 WTA, a câştigat turneul, învingând-o în finală pe campioana en titre de la Wimbledon, Elena Rîbakina (Kazahstan, 25 WTA).

Siniakova s-a impus cu scorul de 6-7 (4), 7-6 (5), 6-4, în trei ore şi şase minute.

Este primul trofeu la simplu obţinut de Siniakova după cinci ani. Precedentele sale două trofee la simplu datează din 2017, de la Shenzhen şi Bastad.

Finala de duminică a fost a doua cea mai lungă din 2022, după cea jucată în mai la Strasbourg de Angelique Kerber şi Kaja Juvan, scor 7-6 (5), 6-7 (0), 7-6 (5) (trei ore şi 16 minute).

La dublu, Katerina Siniakova este lider în clasamentul mondial.

Miriam Bulgaru e în optimile turneului ITF de la Koper
Jucătoarea română de tenis Miriam Bianca Bulgaru s-a calificat, miercuri, în optimile de finală ale turneului ITF de la Koper (Slovenia), dotat cu premii totale de 60.000 de dolari, după ce a...
Miracol în Cupa României! Echipa de liga a doua care va juca finala
Formaţia de ligă secundă Corvinul Hunedoara s-a calificat în premieră în finala Cupei României la fotbal, după ce a învins-o pe FC Voluntari cu scorul de 3-1 (1-1), miercuri seara, pe...