Simona Halep, meci fabulos în optimi la Birmingham. Cu cine va juca în sferturile de finală

Miercuri, 15 Iunie 2022, ora 18:46
9799 citiri
Simona Halep. Foto: Facebook / Simona Halep

Simona Halep, locul 20 mondial şi favorită 2, s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA 250 de la Birmingham.

Halep a învins-o în optimi pe britanica Harriet Dart, locul 106 WTA, scor 6-3, 6-2, într-o oră şi două minute. Dart a condus cu 2-0 în primul set.

În runda următoare, Simona Halep o va întâlni pe sportiva din Marea Britanie Katie Boulter, locul 141 WTA.

Tot miercuri, a acces în sferturi Sorana Cîrstea, locul 36 WTA şi favorită 6, care a învins-o în turul doi pe sportiva sârbă Aleksandra Krunic, numărul 103 mondial, scor 6-1, 6-1. În runda următoare, Cîrstea o va întâlni pe câştigătoarea meciului Catherine McNally (SUA, 197 WTA) – Donna Vekic (Croaţia, 92 WTA).

Premiul pentru participarea în sferturile de finală este de 6.200 de dolari şi 60 de puncte. Jucătoarele eliminate în turul doi primesc câte 3.800 de dolari şi 30 de puncte.

Simona Halep, interzis la Roma. Italienii au făcut anunțul care o lasă pe româncă în afara jocului
Revenirea pe teren a Simonei Halep, după ridicarea suspendării pentru dopaj, se transformă încet-încet într-un fiasco. Simona Halep a apucat să joace un singur meci, cel de la Miami cu...
S-a scris istorie la WTA Madrid. Jucătoarea care a egalat performanța fantastică a Simonei Halep
Tenismena americană Cori Gauff, locul 3 mondial, a reușit joi o victorie de senzație în turul secund al turneului WTA 1000 de la Madrid. În vârstă de 20 de ani, Cori Gauff a bifat o...