Simona Halep si Ana Bogdan evolueaza vineri in sferturile de finala ale turneului de la Praga. Begu continua meciul intrerupt, joi seara, din optimi

Vineri, 14 August 2020, ora 10:12
4543 citiri

Simona Halep si Ana Bogdan evolueaza, vineri, in sferturile de finala ale turneului de la Praga, de categorie WTA International.

Prima intra pe teren Ana Bogdan, locul 92 WTA, care o intalneste, pe terenul central, de la ora 12.00, pe sportiva ceha Kristyna Pliskova, locul 69 WTA.

Dupa acest meci si dupa inca unul de simplu, Eugenie Bouchard (Canada), locul 330 WTA, - Elise Mertens (Belgia), locul 23 WTA si cap de serie numarul 3, principala favorita, Simona Halep, locul 2 WTA, va evolua cu poloneza Magdalena Frech, locul 174 WTA, prezenta pe tabloul principal ca lucky loser.

Tot de la ora 12.00, pe terenul 10, in optimile de finala, Irina Begu, locul 82 WTA, va da piept cu Leonie Kung din Elvetia, locul 157 WTA, de asemenea prezenta pe tabloul principal ca lucky loser. Intalnirea a inceput joi, dar a fost intrerupta la scorul de 7-6 (3), pentru Kung, din cauza intunericului.

In cazul unei victorii, Begu va juca vineri si meciul din sferturi, cu spaniola Sara Sorribes Tormo, locul 84 WTA.

Castigatoarea partidei Halep - Frech va evolua, sambata, in semifinale, cu invingatoarea din meciul Begu/Kung - Sorribes Tormo.

In cealalta semifinala se vor intalni invingatoarele din meciurile Bogdan - Pliskova si Bouchard - Mertens.

Miriam Bulgaru e în optimile turneului ITF de la Koper
Jucătoarea română de tenis Miriam Bianca Bulgaru s-a calificat, miercuri, în optimile de finală ale turneului ITF de la Koper (Slovenia), dotat cu premii totale de 60.000 de dolari, după ce a...
4 românce la Roland Garros! Care e singura șansă a Simonei Halep?
Turneul de tenis Roland Garros 2024 va demara peste aproape o lună, iar cei mai buni tenismeni ai lumii participă la acesta. Organizatorii au publicat deja lista de jucători și jucătoare...