Simona Halep se califica in turul II la US Open dupa un meci de mare lupta

Miercuri, 28 August 2019, ora 00:18
75573 citiri

Simona Halep s-a calificat in turul al doilea de la US Open dupa un meci de mare lupta cu americanca Nicole Gibbs.

Sportiva noastra s-a impus mai greu decat o arata scorul, in trei seturi, scor 6-3, 3-6, 6-2, dupa aproape doua ore de tenis.

Invinsa in primul meci la ultimele doua editii ale Openului american, Simona a inceput foarte bine partida cu reprezentanta gazdelor ce a acces pe tabloul principal in postura de lucky loser, reusind sa se distanteze rapid.

Primul set a fost, de altfel, unul controlat de romanca, aceasta reusind sa isi domine destul de autoritar adversara.

Lucrurile s-au schimbat dramatic in actul secund, atunci cand fostul numar 1 WTA a scazut mult ritmul si i-a permis lui Gibbs sa revina si sa se impuna.

A fost un set de cosmar pentru Simona, ea nereusind sa tina pasul cu Gibbs si nici sa isi revina din caderea de forma fara o cauza evidenta.

A facut acest lucru in "decisiv", cand a redevenit agresiva si si-a dominat adversara cu mingi tari si ruperi de ritm. Gibbs nu a contat in setul trei, pe care l-a pierdut clar, si se multumeste cu prezenta pe tabloul principal de la US Open.

In ceea ce o priveste pe Simona, ea va da peste o alta americanca incomoda in turul al doilea, Taylor Townsend urmand a-i fi adversara. Si aceasta din urma a avut nevoie de trei seturi si de doua ore de joc pentru a o depasi pe Kateryna Kozlova cu 6-3, 3-6, 6-2.

Simona Halep - Nicole Gibbs 6-3/ 3-6/ 6-2

00:18 - Game, set si meci, Simona Halep!

00:14 - Gibbs supravietuieste, insa Simona serveste pentru meci!

00:12 - Game Halep! Inca un punct pana la victorie!

00:08 - Break Halep si suntem aproape de o victorie pentru jucatoarea noastra!

00:06 - Halep pare mult mai agresiva in acest set trei, macar pe propriul serviciu, iar momentan o ajuta aceasta strategie.

00:01 - Gibbs isi face de aceasta data serviciul, insa Simona ramane in avantaj.

23:57 - Game Halep si romanca este in avantaj, 2-0 in setul trei.

23:54 - Break Halep in debutul "decisivului"!

23:48 - Break si set, Nicole Gibbs! Mergem in "decisiv"!

23:44 - Ce batalie! Simona salveaza sase mingi de set si face breakul!

23:33 - Break Gibbs si americanca serveste pentru a trimite meciul in "decisiv".

23:30 - Rebreak Halep! Simona joaca mult mai bine de aceasta data si da semne de revenire.

23:27 - Break Gibbs si se pare ca ne indreptam spre "decisiv".

23:24 - Gibbs puncteaza din nou pe serviciu si e clar ca Halep traverseaza o perioada de cadere de forma.

23:20 - Foarte greu Simona isi face serviciul si evita o situatie dificila.

23:15 - Nicole Gibbs concretizeaza breakul si se distaneaza la 2-0!

23:12 - Gibbs incepe setul secund cu un break!

23:07 Break, obtinut extrem de greu, si set meritat pentru Halep!

INFO: In loja Simonei Halep se afla managerul ei, Virginia Ruzici, in timp ce in tribune a luat loc legendara Nadia Comaneci.

23:00 - Simona isi face serviciul si ajunge la un singur game de castigarea setului.

22:55 - Se repliaza rapid Halep si reuseste al doilea ei break din partida.

22:50 - Gibbs preseaza si Simona cedeaza. Americanca reuseste breakul si egaleaza la trei in acest prim set.

22:47 - Americanca nu se lasa si tine aproape de romanca.

22:43 - Game destul de lejer pe serviciu pentru Halep, de aceasta data.

22:40 - Gibbs reuseste si ea sa isi faca serviciul si puncteaza in premiera in acest meci.

22:36 - Are ceva probleme Simona pe serviciu, insa reuseste sa revina de la 15-40 si sa se impuna, concretizand breakul.

22:29 - Debut perfect pentru Simona, cu break in primul game al partidei.

22:26 - Incepe meciul! Gibbs este prima la serviciu. Hai, Simona!

22:18 - Intra pe teren cele doua sportive! In cateva minute incepe partida atat de asteptata.

22:05 - Avem parte de o surpriza pe tabloul masculin, favoritul numarul 8, Stefanos Tsitsipas fiind eliminat de rusul Rublev in patru seturi, scor 6-4, 6-7, 7-6, 7-5. Urmeaza, in sfarsit, meciul Simonei Halep!

21:23 - Tsitsipas si Rublev sunt abia la inceputul setului patru, asa ca mai avem de asteptat pana sa o vedem pe Simona pe teren.

20:25 - Primul meci pe Louis Armstrong Stadium, cel dintre Stefanos Tsitsipas si Andrei Rublev este in setul trei, cei doi impartindu-si primele doua acte. Astfel, duelul dintre Simona si Gibbs mai intarzie, incepand dupa ora 21:30.

INFO: Gibbs, revenita in circuitul feminin dupa ce a castigat lupta cu o boala grava, a jucat in calificari pentru a accede pe tabloul principal. Ea a castigat in turul I, a beneficiat de abandonul adversarei in turul II si a fost invinsa in turul III, insa a fost primita pe tablou ca lucky loser.

INFO: Meciul este programat pe a doua arena de la Flushing Meadows, Louis Armstrong Stadium.

Lovitură pentru Clotilde Armand. Primărița Sectorului 1, trimisă în judecată în ziua în care și-a depus candidatura pentru un nou mandat
Procurorii au anunțat joi, 25 aprilie, trimiterea în judecată a primăriței Sectorului 1, Clotilde Armand, pe care o acuză de ”folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane”. Ea...
Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
#Halep Gibbs US Open, #Halep US Open LIVE, #Halep meci rezultat US Open , #US Open