Simona Halep se califica in sferturi la US Open dupa o revenire fabuloasa

Luni, 07 Septembrie 2015, ora 23:17
96780 citiri

Simona Halep s-a calificat in premiera in sferturile de finala ale turneului de la US Open, dupa ce a invins-o pe nemtoaica Sabine Lisicki dupa o revenire fantastica.

Simona s-a impus la capatul unui meci ce a durat peste doua ore si jumatate, scor 6-7 (6), 7-5, 6-2.

Sportiva noastra a avut un start mai slab de partida, in timp ce Lisicki profita de loviturile puternice pe care le trimitea, in unghiuri foarte bune.

Simona a reusit insa sa revina de la 2-4 si a facut 5-4, avand si serviciu, numai ca Lisicki a facut break si a dus setul la tie-break.

Aici, Simona a ratat un nou moment important, intrucat a avut 5-4 si doua servicii, insa le-a pierdut, iar nemtoaica a castigat primul set.

Setul secund a inceput foarte spectaculos, cu cate doua break-uri pentru fiecare jucatoare, doar ca in cele din urma Simona a reusit sa ia un usor avantaj.

Sportiva noastra a condus cu 5-3 si a servit pentru castigarea setului, dar si de aceasta data a clacat intr-un moment decisiv.

De aceasta data insa, Simona si-a revenit rapid, a facut un break pe final si a reusit sa duca meciul in setul decisiv.

Scenariul a fost diferit in ultimul act, cand cele doua jucatoare nu si-au mai asumat la fel de multe riscuri si au fost mai exacte pe propriul serviciu.

Prima care a rupt seria si a reusit un break a fost Simona, care a facut 4-2 dupa un game foarte disputat. Simona si-a facut imediat serviciul si apoi a gestionat cu inteligenta finalul partidei.

In sferturile de finala, Simona o va intalni pe bielorusa Victoria Azarenka, ocupanta locului 20 in clasamentul WTA.

Pentru Simona Halep, aceasta este cea mai buna performanta pe care o reuseste la US Open.

HALEP - LISICKI 6-7 (6), 7-5, 6-2

23:16 - Inca un break pentru Simona, care se califica magnific in sferturile de finala!

23:12 - Simona isi face serviciul si e tot mai aproape de sferturile de finala!

23:08 - Simona face break si conduce cu 4-2!!!

23:02 - Simona isi face serviciul cu mari emotii si are 3-2.

22:59 - Simona rateaza o sansa de break, Lisicki egaleaza la doi.

22:52 - Serviciu fara emotii pentru Simona, care conduce cu 2-1.

22:50 - Lisicki isi face si ea serviciul si egaleaza la unu.

22:48 - Simona isi face serviciul si conduce cu 1-0 in decisiv.

22:46 - Se reia meciul!

22:41 - Organizatorii au hotarat sa intrerupa meciul pentru 10 minute! Cele doua jucatoare primesc o pauza din cauza caldurii incredibile de la New York!

22:33 - Simona face break dupa un game de infarct si duce meciul in decisiv! Ce revenire superba!

22:26 - Simona isi face serviciul si conduce cu 6-5.

22:23 - Lisicki egaleaza la cinci dupa un game foarte echilibrat.

22:17 - Lisicki face break si ramane in set.

E ziua romanilor la US Open! Si Horia Tecau se califica in sferturile de finala

22:14 - Simona face inca unbreak si va servi pentru a trimite meciul in decisiv.

22:10 - Rebreak din partea nemtoaicei, scorul este 3-4.

22:05 - Simona face un nou break si conduce cu 4-2!

22:02 - Simona isi face serviciul si conduce cu 3-2.

21:59 - Simona reuseste rebreak-ul si egaleaza la doi.

21:55 - Break alb facut de Lisicki, care conduce cu 2-1.

21:53 - Simona face rebreak si egaleaza la unu.

21:50 - Lisicki incepe bine setul secund si face break.

21:48 - Simona are probleme medicale si primeste tratament.

Pentru iubitorii fotbalului - a inceput meciul Romania - Grecia LIVE TEXT AICI

21:40 - Simona pierde primul set dupa un tie-break de infarct, pe care l-a avut in mana la 5-4!

21:30 - Simona revine de la 0-30 si duce setul la tie-break!

21:25 - Lisicki isi face serviciul si conduce cu 6-5.

Reactii dure in SUA: Ce-au facut americanii pentru a transmite meciul Simonei Halep

21:22 - Simona rateaza o minge de set, Lisicki revine si egaleaza la cinci!

21:15 - Simona are o minge de break, o fructifica si trece la conducere! Serveste pentru castigarea primului set, unul extrem de echilibrat!

21:10 - Simona salveaza o minge de break si egaleaza cu mari emotii la patru.

21:04 - Simona da inca un raspuns de clasa si face rebreak intr-un game pe care Lisicki l-a inceput in forta.

21:00 - Lisicki are o noua sansa de break, profita din prima si face 4-2.

20:55 - Lisicki isi face serviciul cu emotii si conduce cu 3-2.

20:51 - Simona salveaza o minge de break si egaleaza la doi.

20:45 - Simona raspunde cu cateva lovituri de mare clasa si face rebreak!

20:43 - Lisicki profita de prima sansa de break pe care o are si face 2-0.

20:40 - Lisicki incepe in forta si isi face serviciul.

20:38 - A inceput meciul!

20:31 - Meciul va incepe cu Lisicki la serviciu.

Performanta superba: Florin Mergea s-a calificat in sferturile de finala la US Open

20:17 - Meciul lui Florin Mergea s-a incheiat cu victoria romanului! Simona Halep va intra pe teren in scurt timp!

Simona Halep si-a aflat adversara posibila din sferturile de finala de la US Open

19:44 - Startul meciului se amana cu cateva minute. Se asteapta incheierea meciului lui Florin Mergea, aflat in setul decisiv.

Info: Meciul incepe dupa ora 19:30

Aceasta va fi a patra intalnire directa dintre cele doua sportive, scorul fiind 3-1 in favoarea Simonei.

Simona nu a mai pierdut in fata lui Sabine Lisicki din 2011, de la Stanford.

Sabine Lisicki ocupa locul 24 in clasamentul WTA.

Invingatoarea acestei partide o va intalni in sferturi pe jucatoarea ce se va impune intre Varvara Lepchenko si Victoria Azarenka.

Partida este televizata de EuroSport.

Membru USR, agresat când strângea semnături, în București: ”Au rupt câteva liste, noi vom strânge şi mai multe”
USR anunţă că, miercuri, un membru USR a fost agresat în timp ce strângea semnături în zona Lujerului din Sectorul 6, Bucureşti. ”Ieri, un membru USR a fost agresat în timp ce...
REPER ar vrea candidați comuni cu Alianța Dreapta Unită, la Capitală: "Luăm cu toții decizia matură de a ne așeza cât mai repede la masă"
REPER, partidul condus de fostul premier Dacian Cioloș, anunță că a trimis o invitație la dialog colegilor de la USR, PMP și Forța Dreptei, filialele din București, în vederea găsirii...
#Simona Halep Sabine Lisicki, #Simona Halep Sabine Lisicki live, #Simona Halep Sabine Lisicki direct, #televizare Simona Halep Sabine Lisicki , #meciuri