Simona Halep a scăpat de ”balaurul” Swiatek și are cale liberă spre finala de la Wimbledon. Cum arată traseul româncei

Duminica, 03 Iulie 2022, ora 09:42
8695 citiri
Simona Halep a câștigat trofeul la Wimbledon în 2019

Poloneza Iga Swiatek, liderul mondial al tenisului feminin, a fost învinsă sâmbătă în turul 3 la Wimbledon de franţuzoaica Alize Cornet (37 WTA) în două seturi, 6-4, 6-2. Swiatek se afla pe aceeași jumătate de tablou cu Simona Halep, care va juca luni în optimile de finală.

Cornet a pus capăt seriei de 37 de victorii obţinute de Swiatek. Aceasta nu mai pierduse niciun meci după ce a fost eliminată în turul 2 la Dubai în februarie şi a câştigat cele şase turnee la care a participat de atunci: Doha, Indian Wells şi Miami pe suprafaţă dură, Stuttgart, Roma şi Roland Garros pe zgură.

Scăpată de ”balaurul” Swiatek, Simona Halep a devenit una dintre marile favorite la câștigarea trofeului de la Wimbledon.

În optimi, Halep va evolua luni cu iberica Paula Badosa (cap de serie 4), pe care a învins-o categoric în precedenta dispută directă.

Mai departe, în sferturi, Simona Halep s-ar putea întâlni cu învingătoarea meciului Amanda Anisimova (SUA) - Harmony Tan (Franța).

Cu Swiatek eliminată, o semifinală a Simonei Halep la Wimbledon va fi contra uneia dintre jucătoarele Alize Cornet, Ajla Tomljanovic, Elena Rîbakina sau Petra Martic, adversare accesibile pentru tenismena noastră.

Ons Jabeur și Jelena Ostapenko sunt cele mai cunoscute nume aflate pe a doua jumătate de tablou la Wimbledon, de unde se va alege eventuala rivală din finală pentru Simona Halep.

Cum nu se putea mai rău pentru Sorana Cîrstea. Ce urmează pentru româncă la WTA Madrid
Poloneza Iga Swiatek, liderul WTA, s-a calificat, joi, în turul trei la turneul de la Madrid, fază în care o va înfrunta pe Sorana Cîrstea, numărul 30 mondial şi favorită 27. Swiatek a...
Super-performanță pentru boxul românesc. Cine e pugilista care va lupta pentru aur
Lăcrămioara Perijoc s-a calificat, joi, în finala categoriei 54 kg a Campionatelor Europene de box de la Belgrad. Lăcrămioara Perijoc a învins-o în semifinale, cu decizie unanimă, pe...