Simona Halep s-a calificat in sferturi la Dubai

Miercuri, 20 Februarie 2019, ora 13:02
47922 citiri

Simona Halep s-a calificat, miercuri, in sferturile de finala ale turneului de la Dubai.

In optimile de finala, tenismena noastra a invins-o pe Lesia Tsurenko (locul 23 WTA), ajunsa la 7 infrangeri din tot atatea partide jucate cu fostul lider WTA.

6-3, 7-5 a fost scorul intalnirii de la Dubai, care a durat o ora si 20 de minute.

Simona va da piept in sferturile de finala cu invingatoarea "optimii" dintre Aryna Sabalenka si Belinda Bencic.

Vizibil obosita dupa perioada incarcata de meciuri, Simona a reusit totusi un prim set solid, in care a izbutit nu mai putin de trei breakuri.

Setul secund a fost mai echilibrat, iar Tsurenko a servit pentru castigarea lui la 5-4. Simona si-a pastrat calmul, a reusit rebreakul, pentru ca apoi sa se impuna cu 7-5.

59.960 de dolari si 190 de puncte in clasamentul WTA si-a asigurat Simona Halep ca urmare a calificarii in sferturile competitiei din Emiratele Arabe Unite.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Simona Halep si Lesia Tsurenko, din optimile de finala ale turneului de la Dubai:

Simona Halep - Lesia Tsurenko 6-3, 7-5

13:02 - Break Simona Halep si tenismena noastra avanseaza in sferturi.

12:58 - Game la 0 in contul Simonei, iar Tsurenko va servi, acum, pentru a ramane in meci. (6-5)

12:55 - Simona reuseste, insa, breakul si setul intra "in prelungiri". (5-5)

12:50 - Lesia Tsurenko face breakul si va servi pentru castigarea setului doi. (4-5)

12:47 - 4-4 dupa un game alb al ucrainencei. (4-4)

12:43 - Game Simona, care conduce cu 4-3 in setul secund. (4-3)

12:40 - Lesia Tsurenko pune capat seriei bune a Simonei si egaleaza situatia la 3. (3-3)

12:36 - Un nou game la 0 in contul Simonei, care preia conducerea si in acest set doi. (3-2)

12:33 - Fostul lider WTA isi recupereaza breakul si egaleaza la 2. (2-2)

12:27 - Simona izbuteste un game alb. (1-2)

12:25 - Game castigat cu lejeritate de Lesia Tsurenko, care isi consolideaza breakul. (0-2)

12:22 - Simona isi pierde serviciul in acest debut de set doi. (0-1)

12:17 - Tenismena noastra profita de cea de-a doua minge de set si se impune dupa 36 de minute.

12:12 - Simona isi pierde serviciul si setul continua. (5-3)

12:08 - Break Simona, al 3-lea consecutiv, iar reprezentanta noastra va servi pentru castigarea primului set. (5-2)

12:03 - Simona isi face cu usurinta serviciul si se distanteaza in acest prim set. (4-2)

11:59 - Inca un break izbutit de Simona, care preia din nou conducerea. (3-2)

11:55 - Tsurenko reuseste rebreakul. (2-2)

11:49 - Un nou game alb in contul Simonei, de data aceasta pe serviciul adversarei. (2-1)

11:46 - Game la 0 pentru Simona, iar scorul devine egal. (1-1)

INFO: Simona Halep a castigat turneul de la Dubai in 2015.

11:43 - Un prim game castigat cu usurinta de Tsurenko. (0-1)

ora 11:41 - A inceput partida, cu Lesia Tsurenko la serviciu.

INFO: In clasamentul WTA, Simona Halep ocupa pozitia a 2-a, in timp ce adversara ei din Ucraina se afla pe locul 23.

INFO: La TV, partida poate fi vizionata in direct pe postul Digi Sport 1.

INFO: Simona Halep si Lesia Tsurenko s-au intalnit pana in prezent de 6 ori, toate disputele fiind castigate de reprezentanta noastra, ultima in urma cu o saptamana, la Doha:

2019, Doha: 6-2, 6-3 pentru Halep

2018, Cincinnati: 6-4, 6-1 pentru Halep

2014, Wimbledon: 6-3, 4-6, 6-4 pentru Halep

2013, 'S-Hertogenbosch: 6-3, 6-1 pentru Halep

2012, Linz: 3-0 ret. pentru Halep

2009, Opole: 6-4, 7-5 pentru Halep.

17-23 februarie e perioada in care se desfasoara turneul de la Dubai, dotat cu premii in valoare totala de 2,8 milioane de dolari.

Înțepături electorale între Firea și Piedone. „Au reciclat-o și i-au zis că e cea mai bună / Am telefonul deschis / Nu m-a sunat nimeni”
Candidatul PSD la Primăria Capitalei, Gabriela Firea, a declarat duminică, 28 aprilie, întrebată dacă mai negociază cu Cristian Popescu Piedone şi mai speră ca acesta să se retragă din...
Candidatul Dreptei Unite la Primăria Iași: Lupta se va da ”între mafia lui Chirică și ieșenii onești, care nu fură și nu-i iubesc pe toți”
Candidatul Alianţei Dreapta Unită la Primăria Iaşi, Marius Bodea, a declarat după înregistrarea candidaturii sale la Biroul Electoral Municipal că pe 9 iunie bătălia se va da „între...
#LIVE meci Halep Tsurenko, #Halep Tsurenko in direct, #Simona Halep Lesia Tsurenko, #Simona Halep turneu Dubai , #meciuri