Simona Halep a fost pusă la punct de o arbitră la Birmingham: ”Da, am văzut mai bine!”

Sambata, 18 Iunie 2022, ora 10:04
4406 citiri
Simona Halep

Jucătoarea română de tenis Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului WTA 250 pe iarbă de la Birmingham (Anglia), dotat cu premii totale de 251.750 de dolari, vineri, după ce a trecut de Katie Boulter (Marea Britanie), cu 6-4, 6-1.

Halep (30 de ani, 20 WTA), a doua favorită, a avut nevoie de o oră şi 15 minute pentru a se impune, după un prim set echilibrat.

Simona Halep, campioană la Wimbledon în 2019, s-a calificat în premieră în semifinale la Birmingham, după primul său duel cu Boulter (25 ani, 141 WTA).

În primul set, cele două jucătoare au mers cap la cap până la 4-4, cu Halep suferind foarte mult la serviciu (33,3% primul serviciu şi tot atâta la punctele cu primul serviciu).

Românca a reuşit break-ul şi a încheiat setul cu 6-4, depășind și un moment tensionat, în care românca a avut un scurt schimb de replici cu arbitra de scaun, care a intervenit și a modificat o decizie luată de arbitrul de linie.

”Ai văzut mai bine decât el?”, a întrebat Simona, arbitra replicându-i sec: ”Da, am văzut mai bine”.

Halep a dominat setul secund, după ce primele două ghemuri au fost strânse, câştigând cu 6-1.

O arbitră din România la semifinala Ligii Campionilor, cu Ovidiu Hațegan în camera VAR
O brigadă din România va conduce returul uneia dintre semifinalele UEFA Women’s Champions League, informează FRF. Iuliana Demetrescu se va afla la centru la partida Chelsea – Barcelona,...
Ce blestem a lovit turneul de la Madrid, după retragerea Simonei Halep
Presa internațională de specialitate vorbește despre un adevărat blestem care a lovit turneul WTA 1000 de la Madrid, aflat în plină desfășurare. ”Blestemul wild-cardurilor”, a titrat...