Simona Halep e în sferturi la Toronto! Victorie magnifică a româncei

Joi, 11 August 2022, ora 21:40
11138 citiri
Simona Halep FOTO Twitter

Simona Halep, locul 15 mondial, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 1000 de la Toronto, competiție dotată cu premii de 2,5 milioane de dolari.

Halep (locul 15 WTA) a învins-o pe Jil Teichmann (Elveția, locul 21 WTA), scor 6-2, 7-5 după o oră și jumătate de joc!

Simona n-a avut probleme în primul set, însă manșa a doua a fost mai dispuaută. Cele două au mers cap la cap până la 5-5, când Halep a reușit breakul și apoi a câștigat.

Halep va evolua în sferturi împotriva americancei Cori "Coco" Gauff, care a avut un meci infernal cu Aryna Sabalenka. Gauff s-a impus cu 7-5, 4-6, 7-6, după 3 ore și 13 minute.

Simona Halep şi Coco Gauff au mai fost adversare de trei ori, toate meciurile fiind câştigate de româncă. Două partide au avut loc în 2022 (Indian Wells şi Madrid), iar un altul la Wimvbledon (2019). Gauff nu i-a luat nici măcar u nset româncei până acum.

“Le mulţumesc tuturor pentru că au venit. Este o plăcere să joc aici. A fost foarte dificil din cauza vântului, am ratat multe şi nu am simţit mingea, a fost greu şi la retur. Dar mă bucur că am rămas în joc mental şi am câştigat. Mă aştept mereu la o luptă grea cu Gauff. Sunt aici ca să lupt pentru fiecare meci pe care îl joc”, a spus Halep după meciul cu Teichmann, în interviul de pe teren.

Prin calificarea în sferturi, Halep şi-a asigurat un premiu de 61.300 de dolari şi 190 de puncte. Sportivele învinse în optimi primesc câte 30.660 de dolari şi 105 puncte.

Desfășurarea live a partidei

Setul doi 7-5 pentru Halep

1-0 pentru Teichmann, care își ține serviciul

2-1 pentru Teichmann, care salvează o minge de brak și rămâne în față.

3-2 în favoarea jucătoarei din Elveția

4-3 Teichmann, încă niciun break în setul al doilea

5-4 pentru Jil, Simona va servi sub presiune

6-5 pentru Halep! Simona reușește breakul și va servi pewntru meci!

6-2 în favoarea Simonei, care închide primul set în 29 de minute

Discuții intense pentru visul Simonei Halep: ”Pe mai multe canale”
Preşedintele Comitetului Olimpic şi Sportiv Român (COSR), Mihai Covaliu, a declarat, joi, că şansele jucătoarei de tenis Simonei Halep de a primi un wild card la Jocurile Olimpice de la Paris...
Anunțul momentului despre Simona Halep: ”M-am ocupat de formular”. E implicat și fostul ei antrenor
Jucătoarea de tenis Simona Halep, care a revenit în competiții la Miami după ridicarea suspendării pentru dopaj, speră în continuare să evolueze la Jocurile Olimpice de la Paris. "Mi-aş...
#Simona Halep, #Jil Teichmann, #wta toronto, #optimi toronto, #gauff, #Sabalenka, #live simona , #Simona Halep