Veste bună primită de Simona Halep de la Montreal. Trei jucătoare din Top 10 s-au retras din turneu

Miercuri, 04 August 2021, ora 11:53
9249 citiri
Simona Halep

Jucătoarele Naomi Osaka, Sofia Kenin şi Iga Swiatek nu vor participa la turneul WTA de la Montreal, programat săptămâna viitoare, a anunţat Tennis Canada, conform news.ro.

Osaka, locul 2 mondial, câştigătoare la US Open şi Australian Open, a participat recent la turneul olimpic de la Tokyo, unde a fost eliminată în turul 3. Ea nu a precizat de ce nu participă la Montreal.

Swiatek, a opta jucătoare mondială, a precizat că are nevoie de odihnă înainte de US Open.

Sofia Kenin, locul 4 WTA, nu a mai jucat de la Wimbledon, din cauza unei accidentări la un picior. Ea a spus că are nevoie de o "săptămână în plus de recuperare".

În schimb, la turneul de la Montreal va participa Simona Halep (locul 10 mondial, cap de serie numărul 6), iar favorita competiţiei va fi belarusa Arina Sabalenka, locul 3 mondial.

Ce blestem a lovit turneul de la Madrid, după retragerea Simonei Halep
Presa internațională de specialitate vorbește despre un adevărat blestem care a lovit turneul WTA 1000 de la Madrid, aflat în plină desfășurare. ”Blestemul wild-cardurilor”, a titrat...
A învins-o pe Halep la Miami și a urmat coșmarul. Ce-a pățit iberica Badosa la ea acasă
Tenismena Paula Badosa din Spania, cea care a învins-o pe Simona Halep la Miami, la revenirea româncei în circuit, a fost eliminată miercuri în primul tur al turneului WTA Madrid. După...