Cum arată drumul Simonei Halep spre trofeul de la Madrid: Emma Răducanu sau Bianca Andreescu, posibile adversare

Marti, 03 Mai 2022, ora 08:18
3144 citiri
Simona Halep FOTO twitter

Simona Halep va juca mâine, 4 mai, în sferturile de finală de la Madrid Open împotriva lui Ons Jabeur, din Tunisia.

Ons Jabeur, locul 10 WTA şi cap de serie numărul 8, a dispus, cu scorul de 6-2, 3-6, 6-2, de jucătoarea elveţiană Belinda Bencic, locul 13 WTAşi cap de serie numărul 11.

Simona Halep, 30 de ani, şi Ons Jabeur, 27 de ani, s-au mai întâlnit de trei ori până acum, scorul meciurilor directe fiind 2-1. În 2020, la Dubai, în turul al doilea, românca a câştigat cu 1-6, 6-2, 7-6 (7). Sportiva din Constanţa avea să câştige atunci a doua oară trofeul, după ediţia din 2015.

În 2018, la Beijing, în turul I, Simona Halep a abandonat meciul cu sportiva tunisiană, după primul set, pierdut cu 1-6.

Tot la Dubai, în sferturi, în acest an, jucătoarea română s-a impus, cu scorul de 6-4, 6-3.

Dacă trece de Ons în partida de miercuri, 4 mai, Simona Halep va juca în semifinale cu învingătoarea din partida Amanda Anisimova (SUA) - Ekaterina Alexandrova (Rusia).

În ultimul act, sunt mai multe posibile adversare pentru Simona Halep, printre care și Emma Răducanu sau Bianca Andreescu.

Emma și Bianca vor juca azi în optimi cu Anhelina Kalinina (Ucraina), respectiv Jessica Pegula (SUA).

Un nume mare din tenis e de partea lui Wozniacki în războiul cu Simona Halep
Simona Halep și Caroline Wozniacki sunt implicate într-un război al declarațiilor, declanșat de afirmația danezei care a spus că jucătoarele suspendate pentru dopaj nu trebuie să...
Darren Cahill, despre cazul Simonei Halep: ”Risipește milioane, trebuie să se descurce mai bine”
Simona Halep s-a întors în țară de la Miami, după ce a primit un wild card pentru turneul din Florida (19-31 martie), care a marcat revenirea sa în circuit după mai bine de un an şi...
#Simona Halep, #ons jabeur, #Anisimova, #Emma Raducanu, #Bianca Andreescu , #Simona Halep