Simona Halep, infrangere usturatoare in optimi la Beijing

Joi, 06 Octombrie 2016, ora 15:40
65947 citiri

Simona Halep a fost eliminata surprinzator, joi, in optimile turneului WTA de la Beijing de chinezoaica Shuai Zhang, locul 36 WTA, scor 6-0, 6-3.

Jucatoarea noastra a prins o zi foarte slaba, in care a alternat loviturile foarte bune cu greselile, pierzand game-uri pe care parea ca le are in mana.

Romanca a facut multe erori nefortate si a pierdut primul set cu 6-0, dupa mai putin de 20 de minute de joc, desi la 0-1 Simona a avut minge de 1-1.

In setul al doilea, Halep incepuse excelent, scor 2-0, insa la 3-1 a ratat doua mingi de break. A mai ratat alte doua mingi de game la 3-2, iar egalarea la 3, desi putea avea 5-1, a demoralizat-o pe Simona, care n-a mai reusit sa castige apoi niciun game, cu toate ca salvat doua mingi de meci pe final.

S-a terminat 6-0, 6-3 pentru Shuai Zhang, care se califica astfel in sferturile de finala, dupa o ora de joc. Halep nu mai pierduse un set cu 6-0 de aproape doi ani, de la sfertul de la Australian Open cu Ekaterina Makarova, in 2015.

Jucatoarea din China, care obtine astfel a doua victorie impotriva lui Halep in 2016, dupa cea de la Australian Open, va juca in sferturi contra britanicei Johanna Konta. Cele doua victorii sunt de altfel si singurele succese ale chinezoaicei din acest an impotriva unei jucatoare din Top 10 WTA.

Pentru participarea la acest turneu, jucatoarea noastra va primi 62.768 de dolari si 120 de puncte WTA. Singura competitie la care va mai participa in acest an este Turneul Campioanelor, care se desfasoara in perioada 23-30 octombrie.

Simona Halep va urca, incepand de luni, pe locul patru in clasamentul WTA.

Simona Halep - Shuai Zhang 0-6, 3-6

Desfasurarea intalnirii:

15:40 - Game, set si meci pentru Shuai Zhang, care de califica in sferturi, dupa un meci slab facut de Simona!

15:34 - Break alb reusit de Zhang, care va servi acum pentru calificarea in sferturile de finala.

15:29 - Simona acuza cele doua game-uri pierdute si este condusa cu 4-3.

15:26 - Din nou doua mingi de game pentru roamnca, insa adversara sa a revenit pe fondul unor greseli nefortate si a egalat la 3.

15:20 - Halep a avut doua mingi de break, dar Zhang a revenit si a castigat game-ul.

15:15 - Jucatoarea nascuta la Constanta reface diferenta de doua game-uri si lasa impresia ca si-a revenit.

15:10 - Zhang obtine primul sau game in acest set.

15:08 - Simona pare ca isi revine, castiga la zero primul game pe serviciul sau.

15:04 - Inceput bun pentru Simona, care reuseste un break si urmeaza la serviciu.

15:00 - Break si set pentru chinezoaica, dupa mai putin de 20 de minute de joc! Incredibil ce se intampla la Beijing, Simona nu reuseste sa intre in joc.

14:56 - Inca un game alb pentru Zhang, 5-0 dupa un sfert de ora de la inceputul meciului.

14:54 - Jucatoarea noastra pare fara solutii, Zhang are deja 4-0 dupa inca un break.

14:50 - Chinezoaica merge ceas si face un game alb pe serviciul sau. Simona trebuie sa raspunda.

14:48 - Halep a avut minge 1-1, insa Zhang a revenit si a reusit primul break al meciului.

14:44 - Chinezoaica isi castiga serviciul si obtine astfel primul game al partidei.

14:40 - A inceput partida!

14:38 - Meciul va incepe in cateva momente, cu Zhang la serviciu.

14:30 - Sunt pe teren cele doua sportive, meciul incepe in cateva minute.

INFO: Partida incepe in jurul orei 14:40.

INFO: Halep este pe locul 5 WTA, Zhang este pe 36.

INFO: Fiecare jucatoare are cate o victorie in meciurile directe - Halep in 2012, iar Zhang in 2016, in primul tur la Australian Open, dupa ce pierduse toate celelalte 14 meciuri disputate anterior la un turneu de Grand Slam. Atunci, chinezoaica a fost surpriza placuta a turneului, ajungand pana in sferturi, desi venea din calificari.

INFO: Castigatoarea acestei partide o va intalni in sferturi pe britanica Johanna Konta, locul 14 WTA, care a invins-o pe Karolina Pliskova cu 6-1, 3-6, 7-6.

Citeste mai multe despre adversara Simonei Halep

Iata si cu cine ar putea juca Simona in semifinale

INFO: Partida este transmisa la televizor de Dolce Sport.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#Halep invinsa Zhang, #Halep Zhang live, #Halep Zhang direct, #Halep China Open 2016, #Halep Zhang optimi Beijing, #Halep rezultate tenis 2016 , #meciuri